LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Flini lakuriq?/Si ndikon kjo në shëndetin tuaj

1 Korrik 2022, 14:46, Lifestyle CNA

Flini lakuriq?/Si ndikon kjo në shëndetin tuaj

Gjumi është një pjesë thelbësore e jetës sonë, rinovon rezervat energjetike të trupit, promovon humor të mirë, dhe ka një efekt të madh në pamjen tonë.

Megjithatë, e gjithë kjo arrihet vetëm nëse ne flemë gjumë si duhet.

Në këto ditë të nxehta vere të gjithë mund të ndihemi më rehat kur flemë pa rroba. Por një gjë e tillë nuk është e rekomandueshme nga shkencëtarët pasi kur flemë lakuriq djersa mblidhet në trup  dhe qëndron aty.

Flini lakuriq?/Si ndikon kjo në shëndetin tuaj

Në vënd të kësaj mund të zgjidhni të flini me pizhama dhe këmisha nate të ajrosura të përbëra me material që thithin djersën nga trupi.

Për një gjumë më të mirë në vapë është e këshillueshme që të bëni dush me ujë të ngrohtë pasi një gjë e tillë ul temperaturen bazë të trupit dhe ju ndihmon të keni një gjumë më komod./Womenshealth-Përshtatur nga CNA.al

 

Lajmet e fundit nga