LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ju pëlqen të udhëtoni?/ Këto janë 5 përfitimet kryesore

30 Qershor 2022, 12:50, Lifestyle CNA
Ju pëlqen të udhëtoni?/ Këto janë 5 përfitimet
Foto ilustruese

Të gjithëve na pëlqen të udhëtojmë, por asnjëri nuk mendon se cila është arsyeja. Është një fakt i pamohueshëm se udhëtimi sjell lumturi. Por siç duket pamundësia e lëvizjes gjatë pandemisë ka theksuar më tepër dëshirën për të udhëtuar.

Sipas ekspertëve, motivimi kryesor për të udhëtuar është arratisja dukë lënë të zakonshmen. Disa studime tregojnë se udhëtimi na jep lumturi edhe për arsye biologjike.

Një tjetër arsye është edhe arratisja nga stresi. Hulumtimet tregojnë se gjatë udhëtimit niveli i stresit tonë ulet dhe rritet niveli i depamines ose thënë ndryshe hormoni i lumturisë. Ekspertët mendojnë se ka pesë pika thelbësore që tregojnë përfitimet kryesore të udhëtimit.

-Udhëtimi rrit besimin në vetvete

-Na jep mundësinë që të hapim horizontin ndaj universitetit

-Redukton stresin

-Na bën më kreativ

-Zhvillimi i aftësive njohëse./CNA.al

Lajmet e fundit nga