LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasje misterioze në hënë/ Dalin në pah dy kratere

29 Qershor 2022, 13:43, Lifestyle CNA
Përplasje misterioze në hënë/ Dalin në pah dy kratere
Pamje nga hëna

Hëna është goditur nga disa mbetje hapësinore duke krijuar kështu një krater të dyfishtë. Kjo do të thotë se sateliti i tokës tashmë ka dy kratere të reja mbi turp.

Kjo është hera e parë që mbetje të tilla, të dërguara në hapësirë nga njeriu godasin Hënën në një trajektore të papërcaktuar nga shkencëtarët.

Edhe pse shkencëtarët kanë pohuar se e prisnin që një përplasje e tillë të ndodhte por nuk e prisnin që të ndodhte me kaq shumë forcë sa për të krijuar dy gropa të mbivendosura në atë formë. Përmasate kratereve janë 16 metra  njëra dhe 18 met ra tjetra.

Pas kesaj ngjarjeje shkencëtarët kanë vënë në pah rrezikun që mund të sjellin mbetjet e harruara në hapësirë./CNA.al

Lajmet e fundit nga