LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Muzeu i pazakontë/ Njihuni me vendin më të madh të çokollatave

27 Qershor 2022, 09:38, Lifestyle CNA
Muzeu i pazakontë/ Njihuni me vendin më të madh të
Muzeu i çokollatave në Stamboll

Një ujëvarë ku në vend të ujit rrjedh çokollata…..

Bëhet fjalë për muzeun e çokollatave që ndodhet në Stamboll.

I vetmi muze në llojin e tij ku objektet dhe veprat e artit janë krijuar nga çokollata.

Brenda muzeut mund të gjenden qindra objekte të përpunuara nga çokollata duke përfshirë kishën Haghia Sophia, kulën e Gallatës etj.

Përveç kësaj busti i themeluesit të Republikës së Turqisë Mustafa Kemal Ataturkut është i bërë i gjithi nga çokollata.

Po ashtu, vizitorët kanë mundësinë të shohin "Mona Lizën" prej çokollate, piktorin Leonardo da Vinçin, mauzoleun Halikarnas, anijen e Nuhut dhe kafshët, por edhe një shatërvan nga çokollata. 

Për prodhimin e muzeut janë përdorur plot 3 ton çokollatë.

Përktheu dhe përshtati në shqip CNA.al

Lajmet e fundit nga