LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Do të habiteni/ Këto janë fobitë më të çuditshme

25 Qershor 2022, 20:48, Lifestyle CNA
Do të habiteni/ Këto janë fobitë më të
Foto ilustruese

Të gjithë kemi frikë nga diçka...

Disa nga ne kemi frikë nga insektet. E disa nga lartësia. Por ka nga ata persona që kanë fobitë më të çuditshme që vështirë mund të besohen që janë të vërteta.

Arachiutirofobia

Arachiutirofobia, frika nga ngjitja e gjalpit të kikirikut në qiellzë. Tingëllon e çuditshme, por për fat të keq ka njerëz që janë jashtëzakonisht të frikësuar nga kjo situatë.

Ksantofobia

Ksantofobia do të thotë frikë nga ngjyra e verdhë. Njerëzit që kanë këtë fobi nuk mund të shikojnë kurrë ngjyrën e verdhë dhe kanë shumë frikë prej saj. Mendohet se kjo frikë mund të jetë shkaktuar nga një traumë në të kaluarën.

Aurofobia

Kjo është ndoshta fobia më e çuditëshmë. Frika nga ari. Akoma nuk është mundur të shpjegohet arsyeja se pse një njëri mund të ketë frikë nga ari.

Haptofobia

Haptofobia është frika nga të prekurit. Persona që kanë këtë fobi nuk prekin dot njeri dhe aq më pak të preken nga dikush tjetër. Kjo lloj fobie shihet te njerëzit që janë abuzuar./Përshtati në shqip CNA.al.

 

 

 

Lajmet e fundit nga