LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Një dritare drejt qiellit”/ Ky është fshati “magjik”  që dhuron pamje spektakolare

25 Qershor 2022, 12:21, Lifestyle CNA

“Një dritare drejt qiellit”/ Ky është fshati

Falë një fenomeni metereologjik  një fshat i vogël në Suedi është bërë tashmë vëndi më i prefurura për të gjithë turistët. Bëhet fjalë për një prej fshatrave më veriorë të Suedisë, Abisko, që ndodhet 250 km në veri të Rrethit Arktik.

Ky fshat është preference kryesore për të gjhithë ata që duan të shohin shfaqjen spektakolare  të dritës së natyrës e quajtur ndryshe Aurora Borealis.

Aurora Borealis ndodhin kur shpërthimet në sipërfaqen e diellit, të quajtura ndezje diellore, përplasen me gazrat në atmosferën e Tokës për të krijuar breza vezullues me ngjyrë të kuqe, jeshile dhe vjollcë. Për të dëshmuar këtë aktivitet të Aurora, duhen qiej të ftohtë, të kthjellët dhe pa re.

Përkthyer dhe përshtatur në shqip nga CNA.al

Lajmet e fundit nga