Eurovizion 2023 nuk do mbahet në Ukrainë/ Organizatorët japin detajet

23 Qershor 2022, 18:22, Lifestyle CNA
Eurovizion 2023 nuk do mbahet në Ukrainë/ Organizatorët japin
Orkestra Kalush e Ukrainës

Organizatorët e Eurovision Song Contest konfirmuan të enjten se edicioni i 2023 nuk mund të mbahet në Ukrainë për shkak të luftës ruse, pavarësisht protestave të zemëruara nga Kievi.

Orkestra Kalush e Ukrainës muajin e kaluar fitoi ngjarjen më të madhe të muzikës live në botë dhe sipas konventës, vendi duhet të presë ekstravagancën vjetore të popit kitsch vitin e ardhshëm.

Por më 17 qershor, Unioni Evropian i Transmetuesve tha se vendi i shkatërruar nga lufta nuk do të jetë në gjendje të presë shfaqjen e vitit 2023 - duke shkaktuar zemërim mes fansave në të gjithë kontinentin dhe kërkesa nga qeveria ukrainase për të anuluar vendimin.

“EBU e kupton plotësisht zhgënjimin që përshëndeti njoftimin se Eurovision Song Contest 2023 nuk mund të organizohet në Ukrainë, vendi fitues i këtij viti”, thuhet në një deklaratë.

"Vendimi u drejtua nga përgjegjësia e EBU për të siguruar që kushtet janë përmbushur për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e të gjithëve që punojnë dhe marrin pjesë në ngjarje, planifikimi i të cilit duhet të fillojë menjëherë," shpjegoi ai.

EBU tha se më shumë se 10,000 njerëz janë zakonisht të akredituar për të punuar në Eurovizion, duke përfshirë ekuipazhin, stafin dhe gazetarët.

"30,000 fansa të tjerë pritet të udhëtojnë në ngjarje nga e gjithë bota. Mirëqenia e tyre është shqetësimi ynë kryesor," tha ai.

Rreziku i viktimave masive

Orkestra Kalush fitoi finalen e Eurovizionit më 15 maj në Torino, falë votave nga panelet kombëtare të gjyqtarëve dhe publiku i gjerë, me audiencën evropiane që demonstroi solidaritetin e tyre me Ukrainën përballë pushtimit rus.

EBU tha se rregullat e Eurovizionit thonë qartë se një ngjarje mund të zhvendoset në situata të tilla si një luftë e vazhdueshme, raporton france24.com.

Sindikata tha se rreziku i madh i sulmeve ajrore dhe rreziku i lartë i një ngjarjeje me viktima masive janë faktorizuar në vendim, ndërsa konflikti do t'i bënte delegacionet dhe pjesëmarrësit të hezitonin të shkonin në Ukrainë.

Sa i përket organizimit të konkursit në një vend kufitar brenda Ukrainës, specifikimet e vendeve të sugjeruara dhe mungesa e infrastrukturës përreth, nuk i plotësojnë nevojat e Eurovizionit.

“E gjithë kjo kontribuon në vlerësimin e përgjithshëm të EBU-së se për sa i përket sigurisë dhe garancive operacionale, kërkesat e nevojshme për pritje...nuk janë përmbushur”.

EBU tha se do të vazhdojë kërkimin për një vend të përshtatshëm për Eurovizionin e ardhshëm, por tha në fillim të këtij muaji se po shqyrtonte mundësinë që konkursi të mbahej në Britani, e cila përfundoi e dyta.

E themeluar në vitin 1950, EBU me bazë në Gjenevë është aleanca më e madhe mediatike e shërbimit publik në botë. Ajo ka 112 organizata anëtare në 56 vende, plus 31 bashkëpunëtorë në Azi, Afrikë dhe Amerikë./CNA.al

Lajmet e fundit nga