LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Doni të punoni për Elon Musk?/ Zgjidhni këtë pyetje

29 Qershor 2022, 14:29, Lifestyle CNA
Doni të punoni për Elon Musk?/ Zgjidhni këtë pyetje
Elon Musk

CEO i Spaxe Elon Musk në intervistat e punës pëlqente t’i pyeste aplikantët që aplikonin për punë pyetja nga më interesante. Një ndër pyetjet e tij ishte:

Ju jeni duke qëndruar në sipërfaqen e Tokës. Ju ecni një milje në jug, një milje në perëndim dhe një milje në veri. Ju përfundoni pikërisht aty ku keni filluar. Ku jeni ju?

Përgjigjia më e zakontë dhe në të njëjten kohë dhe përgjigjja e saktë për këtë pyetje ishte Poli i Veriut.

Por përveç kësaj forma e tokës sjell  dhe tre enigmat e mëposhtme :

1-Ju jeni duke qëndruar në sipërfaqen e Tokës. Ju drejtoheni në veri dhe udhëtoni për dhjetë milje në një vijë të drejtë. Pas një ndalese të shpejtë, ju përsëri drejtoheni në veri dhe udhëtoni dhjetë milje të tjera në një vijë të drejtë. Ju përfundoni pikërisht aty ku keni filluar. Ku jeni ju?

2-Ju jeni duke qëndruar në sipërfaqen e Tokës. Ju ecni dhjetë milje në veri, dhjetë milje në perëndim, dhjetë milje në jug dhe më pas dhjetë milje në lindje. Ju përfundoni pikërisht aty ku keni filluar. Ku jeni ju?

3-Në tregimin e Zhyl Vernit Rreth botës në tetëdhjetë ditë, Phileas Fogg largohet nga Londra më 2 tetor 1872. Ai udhëton nëpër Egjipt, Indi, Japoni, SHBA dhe këmba e tij e fundit është përtej Atlantikut. Siç tregon edhe titulli i librit, udhëtimi i merr atij 80 ditë. Çfarë dite u kthye në Londër?/CNA.al

Lajmet e fundit nga