LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turne nëpër botë/ Mozaiku romak 1700-vjeçar kthehet në Tel Aviv

30 Qershor 2022, 14:57, Lifestyle CNA
Turne nëpër botë/ Mozaiku romak 1700-vjeçar kthehet
Mozaiku në Tel Aviv

Pas një turneu 10 vjeçar në disa prej muzeve më të mira nëpër botë, një mozaik i periudhës romake, i rujatur në gjendje shumë të mirë është rikthyer në vendin ku u gjet për herë  të parë në periferi të qytetit Lod në Tel Aviv.

Mozaiku 1700 vjeçar që  përshkruan një shumëllojshmëri kafshësh, zogjsh, peshqish dhe anijesh i përket periudhës  së vonë romake. Ai u zbulua në vitin 1996  por deri në vitin 2009 nuk u ekspozua për mungesë fondesh.

Mozaiku shumë ngjyrësh është 17 m i gjatë dhe 9 m i gjerë. Mendohet që pronari i mozaikut të ketë qënë  një tregtar shumë i pasur që ka udhëtuar në botë dhe ka parë të gjithë anijet dhe peshqit që ekspozohen në mozaik.

Sipas Autoriteteve të Antikiteteve të IzraelIt  mozaiku mund të ketë shërbyer si kati i hollit të një pallati në një lagje të pasur të Lodit, afër asaj që tani është Tel Aviv./CNA.al

Lajmet e fundit nga