LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?

2024-04-23 14:25:00, Editorial CNA
Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
Photomontage-Edi Rama and Vjollca Hoxha

4 years ago, CNA published exclusive documents about a company in Bulgaria, which was involved in a partnership with Vjollca Hoxha, created by Klodian Zoto, Mirel Mertiri and Eva Blushi, the wife of the former director of "Top Channel".

With the company "EM Capital Group" they bought 51% of "Valtelina Caffe", the company of the "Lori Caffe" brand. ( READ HERE )

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
EM Capital Group

Millions of euros for a company with losses, problems, whose shares Vjollca Hoxha had left for much less than the value that Mirel Mërtiri and Klodian Zoto gave them.

A company invented in Bulgaria and transactions on behalf of "Top Channel", the owners of this television.

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
montage

Another company is invented where Stela Gugallja is in partnership with Vjollca Hoxha. ( READ HERE ) There are payments from the bank, another million euros for advertising from a monopoly concessionaire company for "Top Channel" television.

In fact, there are payments for several other companies opened in the name of journalists and television employees, 5 such.

About 25,000 euros were paid per month, while hundreds more were filmed directly for "Top Channel".

What was this television doing, which was managed by Vjollca Hoxha as the legal representative?

"Top Channel" raised its guns against SPAK, raised accusations and attacks with a special show directed by Mirel Mërtiri from Vienna against Klodian Brahos, against prosecutor Ened Nakuçi, who were in charge of the investigations for the Elbasan incinerator.

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
Klodian Braho, prosecutor

Blackmail, threats, slander, untruths, distortions made to the justice system.

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
Ened Nakuçi, prosecutor

Then journalists, businessmen were brutally attacked, a criminal situation against SPAK and a defense against the incinerator affair, in defense of corruption, a distortion of the truth, a fight to divert investigations, to save a group of thieves, a structured criminal group that had committed corruption in Elbasan, in Fier and had already spread the tentacles of theft in Tirana, where in this case the Municipality of Tirana and its directors were involved, one of whom is behind bars, Taulant Tusha.

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
Photomontage, Taulant Tushe, the incinerator of Tirana

Some others have signed agreements with the incinerator company and they wanted protection, they wanted propaganda and this was offered by "Top Channel", but also by other televisions, which were paid by Vjollca Hoxha's partners. The priority was "Topi", the others took their pieces.

Vjollca Hoxha është marrë në hetim nga SPAK-u

Në dosjen voluminoze të inceneratorëve figuron dhe “EM Capital Group” dhe milionat e eurove që ka marrë Vjollca Hoxha. Është pastrim parash, korrupsion apo çfarë, këtë do ta nxjerrin hetimet në përfundim.

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
Fotomontazh-Vjollca Hoxha, godina e Top Channel

Fakti është që Vjollca Hoxha është thirrur në SPAK, që Vjollca Hoxhës i është kontrolluar shtëpia, që janë kryer hetime, që kanë ardhur letërporositë nga Bullgaria, që janë gjetur transaksione me miliona euro dhe përballë janë paratë me thasë për “Top Channel” dhe Vjollca Hoxha dhe “Top Channel” me sulmet kundër SPAK-ut, në mbrojtje të aferës së inceneratorëve për interesa korruptive klienteliste, për të devijuar hetimet, për të shpëtuar Mirel Mërtirin, për të mbrojtur atë që quhet pronari faktik i inceneratorit, Erion Veliajn, për llogari të sulmeve të brendshme dhe luftërave politike të PS, duke tentuar për t’i vënë kapakun me Arben Ahmetajn dhe duke lënë mënjanë Erion Veliajn, duke lënë mënjanë “Top Channel”-in dhe ortakët e inceneratorëve që merrnin thasët e parave.

Janë mbi 130-150 milionë euro të qarkulluara nga kompania e inceneratorit të Tiranës.

Por paratë nuk dihen ku kanë shkuar. Kompania pranon 22 milionë euro investime, të tjerat janë zhdukur.

Afera me dherat, incenerator që nuk ekziston dhe propaganda e “Top Channel” dhe disa mediave të korruptuara të “Top Channel”-it që na thoshin sa i mirë ishte inceneratori që nuk ekzistonte dhe vjedhja që nuk ndalej. Në përfundim Vjollca Hoxha është në hetim. (LEXO KETU)

A do ta shpëtojë dot Edi Rama?

A do ta shpëtojë dot kryeministri ashtu sikundër shpëtoi aksionet në Gjykatën Kushtetuese?

Pretendohet se ka ndërhyrje. Ka individë që kanë ushtruar influencë në Gjykatën e Lartë, pretendohet për Ëngjëll Agaçin. Pretendohet për njerëz të tjerë që kanë ndërhyrë në Gjykatën Kushtetuese, për ndryshim të raporteve, për influencë të kryeministrit dhe njerëzve të tij.

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
Fotomontazh

Por deri këtu jemi përballë fakteve dhe veprave të kryera. Edhe sikur të mos jenë të vërteta aksionet, Lori Hoxha i ka marrë apo ashtu dhe Vjollca Hoxha, ashtu siç deklaronte vetë një nga aksionerët e “Top Channel” se sa herë çështja shkonte në gjyq maksimumi do të shkonte të falej te Edi Rama. (LEXO KËTU)

Tashmë jemi përballë fakteve penale, përballë hetimeve të SPAK-ut.

Nuk është çështje gjykatash dhe aksionesh. Vjollca Hoxha është në hetim, paratë “Top Channel” i ka marrë, sulmet ndaj SPAK-ut i ka bërë, gjobaxhinjtë i ka të strehuar atje brenda, shantazhet dhe kërcënimet e tyre janë atje brenda, i kanë thënë vetë, i kanë shprehur publikisht.

Tani çfarë do të presim që Edi Rama do të shpëtojë Vjollca Hoxhën apo SPAK do t’i shkojë deri në fund dhe do të nxjerrë përpara përgjegjësisë ligjore çdo person të përfshirë në aferën e inceneratorëve pa përjashtim.

Ashtu siç thotë vetë Rama "drejtësia t’i shkojë deri në fund"

Ashtu siç thotë vetë kryeministri nuk ka më të paprekshëm dhe nuk ka pse Vjollca Hoxha të jetë më e paprekshme apo pjesë të tjera dhe segmente kriminale, të korruptuara, në media, të cilët sulmuan SPAK-un, prokurorët, për të deformuar hetimet, për t’i devijuar ato, mashtruan publikisht, ushtruan presion, shantazh, sulme kriminale mafioze ndaj SPAK-ut duke qenë se ishin bashkëpunëtorë të vjedhjes dhe abuzimit që bëhej çdo ditë nga afera e inceneratorëve. (LEXO KETU)

Will Edi Rama be able to save the partner of the incinerators, Vjollca Hoxha?
SPAK

A do ta shpëtojë Edi Rama këtë herë Vjollca Hoxhën si në rastet e Gjykatave, për aksionet?

Kjo duket shumë e vështirë. Edhe sikur Rama të dojë ta bëjë atë ai thjesht dhe vetëm do të zhytet vetë duke pranuar se është edhe ai bashkëpunëtor në këtë aferë dhe prova është Vjollca Hoxha dhe “Top Channel”./ CNA

 

11:20 Editorial Elvi FUNDO

Skulptori i Rilindjes

Në filmin “Zonja nga Qyteti”, një nga ikonat e Kinostu...

10:16 Editorial

Stay brave!

After a court decision, the police implemented the ord...

Lajmet e fundit nga