LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The truth about incinerators/ From changing owners to theft

2024-02-07 11:42:00, Denoncim CNA

The truth about incinerators/ From changing owners to theft

Yesterday evening, journalist Elvi Fundo took out documents and talked about the truth about the incinerators, an affair that keeps getting deeper and deeper.

Fundo, in an interview with Adi Krasta, explained the scheme used by the people of the incinerators with the change of shareholders, an action in violation of the law because the concession contract does not allow their change without the permission of the Albanian government.

Change of owners

He indicated that initially the shareholders of the Tirana incinerator company were "Paul Wurth Italia", "Energy Recuperator" and "Integrated Energy" and with the departure of the first two, the shares were taken by Klodian Zoto's "ITS" and "Integrated Energy". .

Then Giuseppe Ciaffaglione was added as a shareholder and the latter distributed the shares with conditional sale to "Franco Tosi Meccanica", "Icare Holding" and "Geogenix". In the end, "Icare" of the Albanian Blerim Hoxha and Christophe Darbord has declared that it has withdrawn.

"According to official records and a document that came out yesterday, the Tirana incinerator has changed owners several times and this is another side of the legal violation in Albania. This is where the company 'Paul Wurth' came first. The first document shows us that we have 3 companies, 'Paul Wurth Italia', 'Energy Recuperator' and 'Integrated Energy' in the establishment of the contract in 2016. With this document, these gentlemen have received the 300 million euro concession contract, plus 128 million euros that they should invest.

After these people took it, the 'Paul Wurth' company returns the shares to Klodian Zoto, 'ITS', after 6 months. Then the 'Energy Recuperator' runs away and gives it to 'ITS' and 'Integrated Energy'. At the beginning, the company had a condition, it had to have 300 million euros in circulation. 'Paul Wurth' was taken, it was put as a name, the concession was taken, then it was taken down.

In the end, Giuseppe Ciaffaglione became a shareholder, who bought it for 465,000 euros with a salary of 6,000 euros per month, and the boiler maker from Italy became the owner of a concession contract worth half a billion euros, which then with the spectacular work of the municipality goes and swells more.

Ciaffaglione on May 10, 2022 distributes the shares, again with 40%, but a conditional sale. If in the first times there was no condition, here there is a condition. 3 companies appear, 'Franco Tosi Meccanica', 'Icare Holding' and 'Geogenix', which remains with 20%. This contract has a clause that says 9 years. So, for 9 years these companies had come to provide financing.

Cila është shkelja e ligjit?

Janë shitur 3 herë aksionerët, duhet të merrej leje në qeverinë shqiptare. Nuk është dhënë leja, e kam zyrtarisht të konfirmuar sepse duhet t’i ndërrojë aksionerët bija dhe jo mëma.

Dhe në fund është kontrata që tregon se kush janë aksionerët e vërtetë. Mërtiri nëpërmjet Ciaffaglione-s ka mbetur 20%, e kështu me radhë. Njëra nga kompanitë dje na njoftoi se ishte larguar nga investimi.

Një dokument i 9 dhjetorit 2022 që kompania e drejton në SHBA, Ethos, e zotit Carlo Santos. Kompania 'Icare' ka një takim në 9 shtator 2022, që përfaqësohet nga Christophe Darbord dhe Blerim Hoxha. Kur kam gjetur këtë dokument hyra në QKB dhe më dolën që këta persona kishin marrë ARMO-n në Shqipëri. Lidhja me inceneratorin është se këta persona janë aksionerë me 40% tek inceneratori i Tiranës. Ata kishin sjellë një kompani ruse në Shqipëri, Gunvor, kanë blerë disa depozita nafte këtu. Zoti Hoxha ka reaguar dhe ka thënë që nuk kemi lidhje, por zoti Hoxha del se ka shkuar në takim si përfaqësues.

The truth about incinerators/ From changing owners to theft

Këta i bëjnë një letër kompanisë në SHBA, Ethos, ku i kërkojnë në datën 9 dhjetor 100 milionë euroshin. Carlos Santos është denoncuar nga Belind Këlliçi dy javë më parë, është arrestuar në nëntor. Dhe rastësisht sipas pretendimeve të kompanisë 'Icare' në nëntor apo dhjetor është tërhequr se nuk ka siguruar dot paratë. Hyrja dhe dalja është e paligjshme se qeveria shqiptare duhet të jepte miratimin dhe është mashtrim sepse nuk ka pasur para për të bërë investimin”, u shpreh ai, ndërsa deklaroi se dokumentet për këto ndryshime i ka dorëzuar në SPAK.

Mediat e Rilindjes, të paguara nga inceneratorët

Më tej, gazetari u ndal te mediat e Rilindjes, të cilat janë paguar nga inceneratorët dhe sulmojnë personat që kryejnë denoncime.

Një rast i tillë, Fundo tha se ishte ai i anëtarit të Kryesisë së PD-së, Belind Këlliçi, i cili u kërcënua në emision nga Baton Haxhiu.

Gjithashtu, ai përmendi Carlo Bollino-n dhe mediat e tjera të paguara nga inceneratorët me thasë me para, me pretekstin e reklamave.

“‘Mercenari’ i Rilindjes (Baton Haxhiu) në mënyrë kriminale ka kërcënuar një qytetar të lirë, një ish-deputet, një ish-kandidat për kryetar bashkie, sepse ai nxori me fakte dhe dokumente atë që unë kam nxjerrë këtu në studion tënde. Afërsisht dy vite më parë, ne kemi nxjerrë dokumentet kush ka marrë para nga inceneratorët dhe pse. Midis tyre ka qenë dhe zotëria në fjalë, i cili e ka mohuar. Ashtu e ka mohuar edhe Carlo Bollino, por na rezulton një fakt. Këta i kanë marrë të gjithë paratë gjatë kohës së zgjedhjeve, gjatë 6-mujorit të parë të 2021-shit.

Këta kanë marrë… nga 4-5 mijë euro ka marrë Baton Haxhiu dhe 10 mijë thotë Carlo-ja, i cili thotë e kemi shtuar faturën se kemi fushatën. Dhe nga ana tjetër, për çfarë duhej një kompani monopoliste, një kazan plehrash, të bënte reklamë në fushatë zgjedhore?

Dhe e fundit, për çfarë duhet t’i merrte Batoni, tha kështu bëhet biznesi, kam marrë nga një kompani reklamash. Nuk është e vërtetë, ajo është me vulën e ‘Albanian Post’-it dhe e vërteta është se këto janë para të shpërndara nga Matilda Terpollari, e cila ka qenë çelësi i shpërndarjes së parave në media. Në dijeninë time, në komunikimet që kanë pasur me media të ndryshme janë shpërndarë para edhe me thasë”, deklaroi ai.

Taksa për ndërtuesit

Një tjetër skemë e denoncuar nga Fundo ishte ajo e dherave. Ai tregoi se Policia Bashkiake, Inspektorati Shtetëror i Mjedisit dhe Drejtoria e Punëve Publike në Bashki kanë firmosur një kontratë koncesionare me inceneratorin e Tiranës.

Si rrjedhojë, ndërtuesve u është shtuar taksa për inceneratorin, që i detyron të paguajnë 4 euro për 1 m³ dhera të pastra dhe 8 euro për 1 m³ dhera të përziera.

“Unë kam një dokument, një marrëveshje bashkëpunimi e shoqërisë së inceneratorit të Tiranës, ku firmos Giuseppe Ciaffaglione dhe policia bashkiake, Ermal Kapllani, zoti Taulant Tusha dhe Evisjon Salku, inspektor i mjedisit dhe ujërave të turizmit, Tiranë. Këta kanë bërë kontratë në datën 15 tetor të 2018-ës. Çfarë ka ndodhur me këtë kontratë? 
Shumë ndërtues, nën zë, në tavolina, t’i tregojnë të gjitha, por ata kanë frikë se kanë taksa, kanë leje ndërtimi, por çfarë më thotë njëri prej tyre, i majtë. Më thotë që ne paguajmë taksë pastrimi, taksë speciale për shkollën, taksë infrastrukture dhe na është vënë një taksë e re, taksë inceneratori. Më tha që 1 m³ dhera merret me 4 euro m³, 1 m³ mbetje të përziera janë 8 euro m³ dhe ti me mjetet e tua, me kostot e tua, më naftën tënde, me shoferin tënd duhet ta çosh atje në radhë. Ndërkohë që kjo kosto rrit ndërtimin, e paguan qytetari që blen apartamentin.
Merr 10 m³, në 6-7 vite afërsisht unë di që Erion Veliaj ka dhënë 5 milionë m³ ndërtim. Po ta llogarisim me 10 euro, këta thonë 10-15, por po e marr minimumin, janë rreth 50, mund të jenë edhe më shumë”, u shpreh ai.

Kontrolli i ndërtuesve me dronë

Gjithashtu, Fundo deklaroi se policia bashkiake ka ngritur dronët për të kontrolluar ndërtuesit.

Those who may have two construction sites are not allowed to transfer soil from one pit to another, but the truck with soil must first be emptied at the incinerator in Tirana where they must pay, and refill the truck there, again paying money.

"Here is another case that is very blatant. The drones of the municipal police rose up and said why do you go by truck from point A to point B. Because there are builders who build two buildings at the same time and he took the good soil from point A and took it to point B. The police told him go to the incinerator , download once, pay the money there, then go and recharge with money. They have done it endlessly. They have done another thing, there are those who went and met Klodian Zoto and Mirel Mërtir and asked them how much I should pour for my pit because I have good soil and I need it there. 100,000 euros, he said, give us 50, bring 5-10 trucks because we need them, and the rest of the money is your profit and these were paid in bags", he emphasized.

Call for SPAK

In the end, the journalist made a call to the special prosecutors, whom he asked to take the case of the incinerators to the end, punishing every person involved.

"For me, this story has no cover, I encourage the prosecutors to take it to the end. It is Erion Veliaj, it is Elvi Fundo, who is in that story, let them go to the end. Don't tell us about barcoletes with tigers and cats that no one believes these things. And if this gentleman closes it today, tomorrow there will be another political will, with all these documents I will reopen that file and I believe that it will again be the biggest historical file and the biggest corruption that has happened in 30 years", emphasized Elvi Fundo./ CNA

Lajmet e fundit nga