LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

ËSHTË KOHA E SPAK

25 Janar 2024, 17:09, Editorial CNA
ËSHTË KOHA E SPAK
SPAK

Tani nga SPAK-u pritet vërtet më shumë. Ndërkombëtarët kanë folur dhe shumë madje. Mbështetje e pa kufijshme për Altin Dumanin dhe SPAK, jo vetëm të huajt por edhe shumica e mediave dhe shqiptarët. Kuptohet politika kundër kush hapur e kush me kulisa komisionesh 'Ad Hoc'.

Pritet që të veprojë, jo për pak, por për disa dosje siç janë pronat e ushtrisë, ku gjeneralët e përfshirë në atë dosje hetimore janë rritur në detyra apo dosja 'McGonigal', ku e pamë nga 'Zëri i Amerikës' që kishim të bënim me korrupsion, pamë pretencën, bashkëpunëtorë drejtësie. Inceneratorët një dosje e plotë me mijëra dokumente që çon korrupsionin lart, shumë lart.

McGonigal është korrupsion pasiv, kush është korrupsioni aktiv i tij?

Inceneratorët janë thjesht disa drejtora e specialistë?

Pronat e ushtrisë i vodhën disa ushtarë?

Çështje e pyetje ka pafund, koha ikën vrapon.

Dosja është në SHBA, mjafton përkthimi dhe akuza duhet ngritur. Dosja e inceneratorëve është një mal i madh i zbërthyer tashmë.

Duhet të priten rezultate, duhet të jenë konkrete. Nuk duhet të ngelen thjesht dhe vetëm te Saliu në papafingo, Mediu që justifikon Gërdecin, hetimet për Liken dhe për Monikën.

Rezultatet duhet të jenë më konkrete, përtej presionit politik, pakënaqësive të Ramës, se duhet të hanin këta të opozitës, që në fakt ndaj shumicës është vepruar më shpejt nga SPAK-u dhe pushteti, por përfaqësuesi i ambasadës thotë një fjali: 'Korrupsioni është kudo' dhe është pushteti që e bën korrupsionin.

Nuk mund ta bëjë opozita tashmë korrupsionin. Ato që ka bërë opozita duhet të marrin ndëshkim, por duhen pritur akte dhe vepra, procedura dhe ndëshkime konkrete për korrupsionin për atë të cilin ambasada thotë që ndodhet kudo.

Për ta ruajtur SPAK-un si xhevahir, patjetër, sepse çdo goditje që mund t’i jepet korrupsionit të tanishëm frenon dhe sjell një të ardhme më të qetë për SPAK-un dhe një Shqipëri më të mirë dhe më të sigurt dhe qytetarët me më shumë besim te institucionet e drejtësisë.

Është koha për veprim nga SPAK-u. Këtë e thotë BE-ja, këtë e thotë ambasada e SHBA-së, këtë e thotë dhe vetë Dumani: 'Po veprojmë, po veprojmë.'

Fatkeqësisht aleati më i keq i Dumanit është koha. Por koha ikën me shpejtësi dhe me të njëjtën shpejtësi duhet të ecë SPAK-u, dhe vetë Dumani e bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, për të dhënë rezultate konkrete, për të mos pasur më fjalinë: 'Korrupsioni në Shqipëri është kudo'.

Patjetër që është në nivelet më të larta dhe ka shkuar kudo, por mund të çmontohet me rezultate konkrete nga SPAK-u dhe koha është tani./ CNA

 

Lajmet e fundit nga