LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Të dhënat e shqiptarëve mund të shiten shumë lirë në treg të zi”/ Karamuço jep alarmin

26 Shtator 2022, 11:24, Aktualitet CNA

“Të dhënat e shqiptarëve mund të shiten shumë

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço zbardhur detaje të reja nga sulmi kibernetik që ka godit Shqipërinë.

Në emisionin “Breaking”, Karamuço ka thënë se sulmi ka  ndodhur rreth orës 5 së mëngjesit, ditën e dielë.

Sipas tij, mendohet se hakerat ndodhen në Azi, sipas llogaritjeve.

“Disa të dhëna mund të shiten në treg të zi me një çmim shumë të lirë, dhe përmes monedhës Bitcoin, dhe nuk mund ta kuptojmë se në duart e kujt ku mund të shkojnë këto të dhëna. Sulmi ka ndodhur nga vende jo mike. Sipas tij mendohet se hakerat nuk janë vetëm irakenë. Ishte një gafë shumë e madhe që të gjithë institucionet e vendit u futën në një sistem të vetëm, nuk e di se kush ishte arkitekti i kësaj ideje. Nuk janë bërë kurrë teste se sa përballojnë këto sisteme”, ka thënë ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga