LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media britanike ngre alarmin: Kanë lënë gjurmë gjaku dhe shkatërrimi

25 Shtator 2022, 14:24, Aktualitet CNA

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Media prestigjioze "Telegraph" ka raportuar së fundmi lidhur me kriminalitetin e shqiptarëve në Ekuador, ku fëmijët që në moshë të vogël stërviten për t'u bërë kriminelë kur të rriten. 

Raportimi përqendrohet në linjën e transportit të kokainës Ekuador-Angli, mirëpo për banorët vendas gjithçka është kthyer në ferr. Më poshtë mund të lexoni artikullin e plotë që paraqet një figurë mjaft negative të bijve shqiptarë nëpër botë. 

Artikulli i plotë nga "Telegraph":

Po atë ditë, midis orës 17:00 dhe 21:00, fëmijët 10 vjeç mblidhen në fushën e betonit të futbollit në lagjen veriore Pascuales të Guayaqui për të mësuar se si të vrasin.

Për katër orë ndërsa dielli perëndon mbi qytetin port në Ekuador, 'shkolla për sicarios ' i mëson nxënësit e saj të ngarkojnë armët, të gjurmojnë objektivat e tyre dhe të vrasin.

Shkollat, një sekret i hapur, janë hapi i parë për vrasësit e rinj aspirantë ( sicarios ) për t'u bashkuar me bandat rivale që konkurrojnë për një pjesë të tregut në rritje të eksportit të kokainës në Evropë.

Por diplomimi nuk është i garantuar.

Rekrutët e rinj fillimisht pritet të vrasin një anëtar të bandës rivale, ose në disa raste, familjen e tyre.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

“Ata detyruan disa fëmijë të vrisnin kushërinjtë ose xhaxhallarët e tyre”, thotë Juan, 16 vjeç, për "The Telegraph".

"Bëhet fjalë për të provuar besnikërinë," thotë adoleshenti, i cili ka vrarë 45 njerëz që kur u regjistrua në moshën 12-vjeçare, të gjithë me gjakftohtësi.

“Fëmijët e dinë se nëse refuzojnë, do të vriten. Ata nuk kanë zgjidhje.”

Rritja e kampeve të vrasjeve në Guayaquil vjen pasi një betejë e re e ashpër shfaqet në qytet.

Fraksionet lokale janë futur në një luftë brutale për të punuar për zotërit e rinj të rajonit të eksportit të kokainës: bandat shqiptare.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Ky port plot zhurmë, porta për në plazhet e Paqësorit të Ekuadorit dhe në ishujt Galapagos, është kthyer në një zonë lufte.

Dhe valëzimet mund të ndihen deri në Grimsby.

Sipas burimeve të policisë britanike, nga 11 ton kokainë rekord që u kapën në Britaninë e Madhe vitin e kaluar, shumë ka të ngjarë të jetë marrë nga fraksionet kriminale nga Ballkani.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Ata e dërgojnë drogën në brigjet britanike nga Amerika e Jugut, nëpërmjet Belgjikës ose Holandës, të cilat i kanë kthyer në portet kryesore të drogës në Evropë në vitet e fundit.

Migrimi nga Shqipëria, një nga vendet më të varfra në Evropë, ka lejuar që bandat të krijohen në qytete kyçe në të gjithë kontinentin dhe të marrin nën kontroll rrjetet e trafikimit të dominuara më parë nga mafia italiane.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Në Amerikën e Jugut, fragmentimi i strukturave të organizuara kriminale që nga marrëveshja e paqes me guerilët e Farc-ut, ka hapur tregun e drogës, duke i lejuar bandat shqiptare të futen brenda.

Duke lënë mënjanë ndërmjetësit tradicionalë italianë apo meksikanë, shqiptarët negociojnë drejtpërdrejt me prodhuesit. Ata tani komandojnë kryesisht të gjithë zinxhirin e furnizimit nga Amerika e Jugut në Evropë.

Dhe kjo sjell një produkt më të lirë dhe më cilësor në vende si Britania, ku përdorimi i kokainës është bërë i kudondodhur – dhe jo më vetëm në mesin e klasave të mesme.

Agjencia Kombëtare e Krimit thotë se grupet e dhunshme kriminale shqiptare tani dominojnë botën e krimit britanik.

Guayaquil, një pikë kyçe e dërgesës në gazsjellësin shqiptar, është bërë epiqendra e fundit e dhunës në botë të lidhur me drogën.

"Të gjithë duan një copë byreku," thotë Juan, duke shpjeguar se si bandat vendase po luftojnë për epërsi për të punuar me shqiptarët dhe për t'u marrë.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Në lagjet më të varfra të Guayaquil, vrasja është bërë pothuajse rutinë, dhe shumë nga viktimat janë fëmijë dhe adoleshentë.

Muajin e kaluar, dy vëllezër të moshës 6 dhe 10 vjeç u qëlluan për vdekje në shtëpinë e tyre teksa luanin me lodrat e tyre. Një fëmijë i tretë, 5 vjeç, ka mbetur i plagosur.

Në fillim, policia besonte se fëmijët ishin "dëm kolateral", por tani ata thonë se të miturit ishin në shënjestër të drejtpërdrejtë të rivalëve kriminelë të babait të tyre.

Presidenti menjëherë shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, duke militarizuar efektivisht qytetin dhe duke vendosur shtetrrethim dhe pika kontrolli.

Por është shumë vonë.

Arrestimet e fundit të gjyqtarëve, avokatëve dhe komandantëve të marinës – të gjithë të implikuar në skandalet e korrupsionit dhe trafikun ndërkombëtar të kokainës – tregojnë se si vendi po shndërrohet me shpejtësi në një narkostat.

"Një tjetër rezultat u zgjidh," thotë Juan.

Shifrat e policisë tregojnë se numri i nën-18-vjeçarëve të vrarë në qytet deri më tani këtë vit është trefishuar që nga viti 2021. 

"Kjo është e gjitha e re për ne," tha për "The Telegraph" kolonel Byron Ramos, zëvendësshefi i policisë kundër narkotikëve të vendit. "Dhe po përkeqësohet."

Shkalla e vrasjeve në Guayaquil është dyfishuar në 34.1 për 100,000 banorë në 12 muajt e fundit, duke e bërë atë një nga qytetet më të rrezikshme në botë.

Dhe nuk vriten vetëm gangsterët.

Janë vrarë edhe prokurorët e lidhur me çështjet kundër trafikantëve të drogës dhe gazetarët që ekspozojnë rrjetet e tyre të paligjshme.

Dy javë më parë një makinë bombë shpërtheu në qytet, duke vrarë pesë persona. Ministri i Brendshëm i Ekuadorit, i cili nuk iu përgjigj kërkesave për intervistë, tha se bombardimi ishte një shpallje lufte nga bandat.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Presidenti menjëherë shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, duke militarizuar efektivisht qytetin dhe duke vendosur shtetrrethim dhe pika kontrolli.

Por është shumë vonë.

Arrestimet e fundit të gjyqtarëve, avokatëve dhe komandantëve të marinës – të gjithë të implikuar në skandalet e korrupsionit dhe trafikut ndërkombëtar të kokainës – tregojnë se si vendi po shndërrohet me shpejtësi në një narkostat.

Shqiptarët mbështeten te bandat lokale në Ekuador për t'i ndihmuar ata të transportojnë kokainën e tyre dhe të ofrojnë siguri. Dhe kjo ka krijuar një rivalitet të ashpër mes kundërshtarëve për t'u bërë më i madhi dhe më i miri.

Sipas burimeve brenda komunitetit të inteligjencës së Ekuadorit, shqiptarët bashkëpunojnë me banda të ndryshme në pika të ndryshme të zinxhirit të furnizimit, por ato me më shumë terren, më shumë armë dhe më shumë kontroll bëhen partnerët e preferuar.

Një nga humbësit në rendin e ri është banda Choneros, e cila dikur dominonte peizazhin kriminal të Ekuadorit.

Vrasja e kreut të bandës vitin e kaluar ndezi përleshje të brendshme dhe një seri trazirash në burgje, në të cilat u vranë më shumë se 300 të burgosur, shumë prej të cilëve iu pre koka.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

"Është për t'u bërë më i forti," thotë 'Jonny', një udhëheqës i bandës, për "The Telegraph" nga brenda 4x4 të tij antiplumb.

"Duhet t'u tregojmë shqiptarëve, meksikanëve, kujtdo qoftë, se jemi seriozë dhe se mund të bëjmë biznes të vërtetë," thotë ai, duke mbajtur syze dielli, një kapak bejsbolli dhe i rënduar nga bizhuteritë.

Trazirat e burgut ende hedhin një hije mbi Ekuador, e tillë ishte dhuna ekstreme që çoi në copëtimin e rreth gjysmë duzine të burgosurve.

John Campuzano Trivino, një baba, iu lut nga qelia e tij përmes mediave sociale që autoritetet të ndërhynin përpara se të vritej.

Djali i tij tha për "The Telegraph": “Banda po hapte një vrimë nëpër mur. Plani i tyre ishte të përfundonin rivalët e tyre dhe babai im, i cili nuk ishte gangster, ishte një nga shumë të kapur në mes. Autoritetet nuk bënë asgjë.”

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Ndërsa bandat e reja luftojnë për kontroll brenda dhe jashtë burgut, nevoja për këmbësorë është bërë më e rëndësishme se kurrë. Adoleshentët bëhen objektiva të dukshëm.

"Unë punësoj dikë vetëm për të rekrutuar të rinjtë," thotë Xhoni, duke i tundur pistoletën një gruaje të re për të kaluar rrugën.

“Ata pa prindër, pa para ose ata që janë të varur nga droga janë më të lehtë për t'u bindur, por nuk janë gjithmonë më të zgjuarit apo më të aftët. Kjo është arsyeja pse ne investojmë shumë në shkollat ??e trajnimit dhe sicario”.

Të rinjtë e trajnuar shpesh ushqehen nga ëndrrat për një jetë më të mirë dhe sipas Juan, këto ëndrra mund të bëhen realitet.

Juan thotë se shqiptarët kanë filluar të marrin me vete sicariot më të mira për të punuar në Evropë.

“Unë njoh tre nga miqtë e mi që shkuan. Ata paguajnë për vizën dhe gjithçka. Nuk kam pasur kurrë mundësi. Por kjo është ajo që shumica prej nesh ëndërrojnë.”

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

E ardhmja e Juan brenda bandës, të paktën, duket premtuese.

Adoleshenti – i cili ka shtatë armë në arsenalin e tij, duke përfshirë dy pistoleta 38 mm, një 9 mm dhe një mini uzi – ka formuar grupin e tij të atyre që ai i quan “forca speciale”.

Aguilas Menores –  ose Young Eagles – janë një grup prej rreth 20 fëmijësh dhe adoleshentësh, që realizojnë disa nga hitet më të vështira dhe të profilit të lartë. 

“Vrasjet më të vështira janë viktimat që janë rrëmbyer së pari. Ata e dinë se do të vdesin dhe gjithmonë luten të jetojnë.”

Ashtu si shumë gangsterë adoleshentë, ai filloi karrierën e tij kriminale duke lëvizur drogën nëpër Ekuador. Ai thotë se ka një ushtri fëmijësh që transportojnë kilogramë kokainë në transportin publik duke paguar shoferët.

 

Shqiptarët drejtojnë dy zinxhirë furnizimi në Guayaquil, një nga Kolumbia jugore dhe tjetri nga Peruja.

“Ekuadori është kthyer në një vend me rëndësi strategjike për shqiptarët”, thotë koloneli Ramos i policisë kundër narkotikëve. "Ne jemi fjalë për fjalë në mes të operacioneve të tyre."

Porti në lumin Guayas në Guayaquil është kthyer në një qendër kryesore të shpërndarjes së kokainës për shqiptarët, pasi ata kërkojnë të rrisin eksportet e tyre në Evropë.

 

Në vitin 2021, policia sekuestroi një rekord 210 ton kokainë në port, nga 128 ton në 2020.

Pjesa më e madhe e teknologjisë së përdorur nga policia ekuadoriane është siguruar nga ndihma nga MB, duke përfshirë kontributet në një qendër të re nervore, ku inteligjenca e policisë profilizon çdo dërgesë që largohet nga porti.

Policia në port i tha "Telegrafit" se janë katër teknika kryesore që përdoren nga trafikantët në port.

E para, e cila është më e pëlqyera nga shqiptarët, përfshin drejtimin e një kompanie, të cilën ata ose e themelojnë vetë ose e blejnë për të fshehur kokainën në çdo gjë, nga çaji te karkalecat.Një alternativë është teknika “rip-on/rip-off”. Trafikantët thyejnë kontejnerët e hapur të eksporteve legjitime për të transportuar drogën dhe përdorin vula të klonuara doganore për të fshehur ndërhyrjet e tyre. Më pas kokaina hiqet nga gangsterët në Evropë, të cilët kapin kontejnerët në destinacionin e tyre.

Së treti, trafikantët fshehin drogën në zgavrat e anijeve me kontejnerë, madje kanë filluar të përdorin anije peshkimi për të kapur disa në det.

Dhe së fundi, trafikantët kanë filluar të lidhin drogën në trupat e anijeve të ankoruara në porte dhe policia është detyruar të trajnojë kapitenët e anijeve për t'i zbuluar ato paraprakisht. Shumica e kontejnerëve që largohen nga Guayaquil mbërrijnë në Antwerp në Belgjikë ose Roterdam në Holandë, ku doganierëve thuhet se u ofrohen dhjetëra mijëra euro për të mbyllur një sy. 

Ai përfaqëson një ndryshim të madh, me shumicën e kokainës që më parë arrinte në portet jugore të Evropës, të kontrolluara nga bandat spanjolle dhe mafia italiane.

Portet veriore i afrojnë shqiptarët me tregjet më fitimprurëse, përfshirë Britaninë e Madhe.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Autoritetet belge në Antwerp thonë se një rekord prej 90 ton kokainë, me vlerë 13 miliardë euro, u kap në port vitin e kaluar.

Ekspertët besojnë se shqiptarët punojnë si një rrjet i lirshëm dhe jo si një bandë nga lart-poshtë me një figurë udhëheqëse. 

Por pasuria në rritje ka shkaktuar fërkime. Pesë vrasjet e shqiptarëve në Guayaquil në vitet e fundit janë rezultat i rivaliteteve të brendshme, besojnë prokurorët.

Dritan Rexhepi është një nga organizatorët më të mëdhenj kriminalë të Shqipërisë në Ekuador dhe njihet për trafikun e kokainës në Britaninë e Madhe, duke porositur pjesën më të madhe të punës së tij nga pas hekurave.

Në vitin 2020, ai kërkoi të lante hesapet kundër një gangsteri rival shqiptar në Britani, Ndrek Prenga, të cilin e kishte akuzuar se i kishte vjedhur një nga dërgesat. Ai thuhet se ka organizuar rrëmbimin dhe vrasjen e dyshuar të vëllait të Prengës në Shqipëri.

Në nëntor të vitit të kaluar, Rexhepi u lirua me kusht nga burgu për akuzat e trafikut të drogës, pavarësisht se konsiderohej si rrezik ikje.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

39-vjeçarit iu tha që të paraqitej pranë autoriteteve çdo 15 ditë derisa t'i mbaronte dënimi në vitin 2027, por dokumentet gjyqësore, të siguruara nga "The Telegraph", tregojnë se që nga janari i këtij viti, ai nuk është paraqitur.

Avokati i tij në Ekuador u qëllua dhe u vra në prill të vitit të kaluar.

Në Mbretërinë e Bashkuar, kokaina me burim shqiptar hyn përmes porteve të Harwich ose Tilbury në Essex, dhe Immigham dhe Hull përgjatë lumit Humber.

Pjesa më e madhe e saj mendohet të gjejë rrugën e saj në duart e Hellbanianz, një bandë me rrënjë në Barking, në lindje të Londrës, e cila rekruton tregtarë të rinj në mediat sociale me premtimin e Ferrari, ora Rolex ari dhe kartëmonedha 50 £.

Shqiptarët kryesojnë trafikun e kokainës Ekuador-Angli/ Media

Në qytetin bregdetar të Grimsby në zonën Verilindore Lincolnshire, tregtarët vendas i thanë "The Telegraph" se bandat shqiptare kanë krijuar një rrjet dyqanesh dhe berberësh nga ku shesin drogën e tyre.

"Telegrafi" gjeti gangsterë shqiptarë që u ofronin adoleshentëve kredi në formë parash dhe droge. Kur këto nuk mund të kthehen, përdoruesit e cenueshëm detyrohen të fshehin dhe shesin drogë si shlyerje, në një formë të skllavërisë moderne.

“Më dhanë drogë falas. E dija se ishte shumë e mirë për të qenë e vërtetë, por isha i dëshpëruar”, thotë një përdorues 16-vjeçar i kokainës, i cili kërkoi të mbetet anonim.

“Më pas më thanë se u detyrohesha 200 £. Nuk mund të paguaja dhe ata filluan të kërcënojnë mamin, motrën time, të gjithë. Tani, unë jam skllav i tyre për të zgjidhur një llogari.”

Në Guayaquil, Juan gjithashtu ndihet i bllokuar. Ai thotë se dëshiron të fillojë një jetë të re, por pranon se ka të ngjarë të vdesë brenda pesë viteve.

"Njerëz si unë nuk kanë të ardhme," thotë ai. "Për dikë diku, unë jam vetëm një rezultat tjetër për t'u zgjidhur."/CNA.al Burimi: Telegraph

Lajmet e fundit nga