LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Belinda Balluku nxjerr tabelën shpjeguese/ Çfarë aktivitetesh shtëpiake mbulojnë 800kWh

24 Shtator 2022, 15:05, Aktualitet CNA
Belinda Balluku nxjerr tabelën shpjeguese/ Çfarë aktivitetesh
Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka publikuar një tabelë, ku shpjegon konsumin e energjisë nga qytetarët.

Balluku ka analizuar aktivitetet shtëpiake që mbulojnë 800kWh në muaj, ndërsa sugjeron qytetarët të kursejnë.

“Çfarë aktivitetesh shtëpiake mbulojnë 800kWh? Lexoni tabelën dhe krahasoni konsumin tuaj mujor. Kursimi është ajo çka të gjithë duhet të bëjmë në këtë moment të vështirë të krizës energjetike në mbarë botën. Kursejmë që të kemi!”, shkruan ministrja.

Kujtojmë se nga 1 tetori konsumatorët që harxhojnë më shumë se 800 kWh do të paguajnë 42 lekë/kWh.

Konkretisht, tarifa për blerjen e energjisë është 35 lekë për kWh, plus 7 lekë tarifat e transmetimit.

Kjo rritje e energjisë të aplikohet vetëm për periudhën tetor-dhjetor, ndërkohë që më pas do të ketë një vendimmarrje të dytë edhe në varësi të situatës meteorologjike./ B.A. – CNA.al

Belinda Balluku nxjerr tabelën shpjeguese/ Çfarë aktivitetesh

Lajmet e fundit nga