LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Amnisti në burgje/ Reagon Ministria e Drejtësisë

24 Shtator 2022, 14:31, Aktualitet CNA

Amnisti në burgje/ Reagon Ministria e Drejtësisë

Ministria e Drejtësisë, pas interesimit të qytetatëve, ka sqaruar nëse do të ketë amnisti për të burgosurit apo jo.

Me anë të një reagimi, thuhet se deri tani nuk ka asnjë draft, të shkruar apo në konsultim, për një projektligj mbi një amnisti të mundshme.

“Nisur nga interesi publik i familjarëve dhe i personave në konflikt me ligjin për një amnisti në IEVP e Shqipërisë, Ministria e Drejtësisë sqaron: Deri tani nuk ka asnjë draft, të shkruar apo në konsultim, për një projektligj mbi një amnisti të mundshme. Nuk ka asnjë grup pune në Ministri të Drejtësisë, apo në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve, ngritur për këtë qëllim.

Ministria e Drejtësisë u lutet mediave, të përdorin edhe informacionin në rrugë zyrtare, pasi lajmet vetëm burimore që rezultojnë të rreme shkaktojnë indinjatë, zemërim dhe mosbesim te familjarët, te personat në konflikt me ligjin dhe te publiku, jo vetëm ndaj institucioneve publike, por edhe vetë medias”, thuhet në reagimin e Ministrisë së Drejtësisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga