LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohen gjobaxhinjtë/ Kërkojnë para në dorë dhe një apartament në muaj

24 Shtator 2022, 10:06, Aktualitet CNA

Zbulohen gjobaxhinjtë/ Kërkojnë para në dorë dhe

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka denoncuar media që vënë gjoba, duke folur me emra dhe mbiemra.

Në emisionin "LOG" në "Abc news", Veliaj ka qenë i ashpër dhe i drejtpërdrejtë, ndërsa ka lëshuar akuza të forta ndaj JOQ-së, një nga portalet e mediave sociale.

Veliaj ka qenë konkret duke përmendur emra.

Sipas tij, Erland Dalliu dhe Gent Çekrezi të JOQ, vënë gjoba me apartamente dhe me para cash.

Zbulohen gjobaxhinjtë/ Kërkojnë para në dorë dhe
Gent Çekrezi dhe Erland Dalliu

“Unë e kuptoj që JOQ vë gjoba dhe do nga një apartament po unë nga një apartament për Erland Dalliu për Gent Çekrezin, për muaj nuk kam. E di more se e dinë të gjithë kush vë gjoba në qytet. Mos bëj si naiv dhe je i virgjër dhe ke ardhur sot në Tiranë. Nuk ka mbërrit Bashkia e Tiranës t'i vë njeri gjobë dhe nëse dikush dedekton. Bëni gazetari të mirë se po më cituat ata që nuk bëjnë gazetari të mirë, por duan një apartament, duan cash…. Unë nuk kam cash dhe nuk kam apartamente. Këta që denoncojnë medemek shkeljet e dritave, bëhet fjalë për rrugë ku po punohet. Kanë ndodhur raportime që nuk vijnë nga media serioze, por vijnë nga gjobaxhinj dhe po të them disa gjëra se do të vazhdojmë të riparojmë edhe ditën dritat e rrugës”, ka shpërthyer Veliaj në studion e "ABC news" përballë reagimit të gazetarit Endri Xhafo.

Ky nuk është është rasti i parë i përplasjes së JOQ-së me qeverinë.

Ka ndodhur edhe në vitin 2019, pas tërmetit të 26 nëntorit, ku kryeministri Edi Rama i akuzonte për shpifje, pas një lajmi fake news për viktima.

“Paralajmëroj për herë të fundit portalet e kanalet e informimit se në kushtet dhe kuadrin ligjor te Gjendjes së Jashtëzakonshme, do ë jem i detyruar të ndërhyj forcërisht për mbylljen e tyre deri ne fund të kësaj faze dramatike, nëse vazhdojnë me lajme të rreme që hapin panik”, parlajmëronte Rama, në vitin 2019.

Zbulohen gjobaxhinjtë/ Kërkojnë para në dorë dhe

Dhe në fakt, pati një reagim nga AKEP, duke bllokuar domenin e portalit të JOQ.

Por duket se situata është përsëritur dhe Veliaj foli shkurt e shqip për gjoba, nga JOQ dhe drejtuesit e saj./CNA.al

Lajmet e fundit nga