LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Eksperti i kriminologjisë bën paralajmërimin e fortë, skenarët janë të frikshëm

24 Shtator 2022, 21:50, Aktualitet CNA
"Mund të vriten dëshmitarë"/ Eksperti i
Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, duke folur për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë nga hakerat iranianë, ka paralajmëruar ‘skenarë’ të frikshëm.

Ai tha se “mund të ketë përplasje, rivalitete, vrasje të dëshmitarëve, vrasje të oficerëve të policisë, të operative që kanë ndjekur dhe kanë mbledhur informacion, pra skenarët janë shumë të frikshëm dhe urojë mos të ndodhin”.

“Flasim këtu për sisteme të shkëmbimit të informacionit kriminal, të mbrojtjes së kufijve të integruar të statusit dhe vijimit të ndjekjes penale të personave, të informacionit operativ në lidhje me bandat e organizatat kriminale janë shumë, jashtëzakonisht janë shumë sensitive, shumë të rrezikshme sepse ato edhe po nuk janë zeruar na rrezikojnë rendin e sigurië publike.

Mund të ketë përplasje, rivalitete, vrasje të dëshmitarëve, vrasje të oficerëve të policisë, të operative që kanë ndjekur dhe kanë mbledhur informacion, pra skenarët janë shumë të frikshëm dhe urojë mos të ndodhin”, u shpreh eksperti i kriminalistikës./CNA.al

Lajmet e fundit nga