LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tuneli i Llogarasë/ Rama publikon pamjet, rritet siguria drejt jugut

24 Shtator 2022, 15:49, Aktualitet CNA
Tuneli i Llogarasë/ Rama publikon pamjet, rritet siguria drejt jugut
Foto ilustruese

Kryeministri Edi Rama ka postuar një video në rrjetet sociale, ku tregon pamje nga kantieri i punimeve në Tunelin e Llogarasë.

Sipas tij, kjo vepër në infrastrukturë ul kostot dhe rrit sigurinë rrugore drejt bregdetit të jugut.

Tuneli i Llogarasë lidh Urën e Shën Elizës me atë të Palasës me një gjatësi prej 5.9 km si dhe do të lidhet në hyrje dhe dalje të tij me dy ura 110 dhe 40 metra.

Gërmimet kanë vijuar nga të dyja drejtimet e tunelit, Dukati dhe Palasa që do të përshkohen në vetëm 10 minuta.

Tuneli hap një portë të re në jug të vendit, që synon ta kthejë jugun e Shqipërinë në një atraksion turistik jo vetëm për vendin, por për të gjithë rajonin dhe pse jo edhe për Mesdheun./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga