LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Plani për destabilizimin e rajonit/ Berisha zbulon prapaskenat e takimit të ministrit rus dhe atij serb

25 Shtator 2022, 13:54, Aktualitet CNA

Plani për destabilizimin e rajonit/ Berisha zbulon prapaskenat e takimit

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka reaguar përmes një statusi në "Facebook", ku shprehet se bashkëpunimi i Shqipërisë me Serbinë është një rrezik. 

Sipas analizës së tij, Vuçiçi është një Putin i vogël në Ballkan, që kërkon të destabilizojë politikën rajonale, dhe në këtë pikë aq kohë sa dhe Rama bashkëpunon me të nënkupton se po i hap derën influencës ruse. 

"Marreveshja Serbo-Ruse ne New York, nje kercenim i ri per Ballkanin Perendimor!
Te dashur miq, ministri i jashtem i Putin, Sergei Lavrov pasi deshtoi ne udhetimin e tij drejt Beogradit ne fillim te qershorit te ketij viti, vizite ne te cilen, siç deklaroi vete, do te shprehte mbeshtetjen per Ballkanin e Hapur, u takua dy dite me pare ne Seline e OKB dhe firmosi me ministrin e jashtem te Serbise, Nikolla Selakoviç, Marreveshjen per Bashkepunimin ne Politiken e Jashtme midis Moskes dhe Beogradit.
Kjo marreveshje deshmon qarte dhe perfundimisht se Serbia po sillet si Rusi e vogel dhe presidenti i saj Vuçiç eshte nje Putin i vogel ne Rajonin tone.
Marreveshja e Beogradit me Mosken pas agresionit rus ne zemer te Europes ndaj nje vendi te lire, Ukraines, fakton se sa iluzive jane perpjekjet per te shkeputur Putinin e vogel te Serbise nga Putini i Madh i Rusise.
Duke denuar me force kete si nje kercenim per paqen ne rajonin tone, shtoj se marreveshja per bashkepunim ne politiken e jashtme midis Moskes dhe Beogradit provon gjithshtu se Edi Rama, ky vasal i Vuçiçit me mbeshtetjen e Ballkanit te Hapur po punon me perkushtim per hegjemonine ruso - serbe dhe destabilizimin e rajonit dhe kunder interesave kombetare te shqiptareve. sb"- shkruan Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga