LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hakerat në 18 pika të shpërndarë/ Karamuço: Raporti i FBI-së, një fletë-rrufe për Shqipërinë

26 Shtator 2022, 10:22, Aktualitet CNA

Hakerat në 18 pika të shpërndarë/ Karamuço: Raporti i

Hakerat të cilët sulmuan Shqipërinë për llogari të Iranit, krahas sulmit  në sistemin e kontrollit të kufijve TIMS, kanë hyrë edhe në sistemin e survejimit me kamera sigurie.

Sot kanë publikuar pamje nga dhomat e ndalimit, në Tiranë dhe Peshkopi.

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço në emisionin “Breaking”, në Top News ka ripërësëritur deklaratën se hakerat iranianë kanë pasur bashkëpunëtorë shqiptarë

Sipas tij në 14 muaj kibernetika shqiptare ka fjetur gjumë.

“Duhet të ketë pasur bashkëpunëtore shqiptarë. Hakerat nuk janë vetëm iranianë, janë të paktën në 18 pika të shpërndara. Ne nuk kemi teste për sigurinë e sistemeve. Në 14 muaj kibernetika shqiptare ka fjetur gjumë. Raporti i FBI-së është një fletë rrufe për Shqipërinë”, është shprehur Karamuço./CNA.al

Lajmet e fundit nga