"Shuplaka” e fortë eurodeputetëve për Bashën: Shqipëria ka nevojë për opozitë funksionale

7 Janar 2022, 16:54, Politikë CNA
"Shuplaka” e fortë eurodeputetëve për Bashën:

Eurodeputetët e Parlamentit Europian në një letër drejtuar kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha, theksojnë se Shqipëria ka nevojë për një opozitë funksionale që siguron kontroll dhe ekuilibër demokratik ndaj një qeverie socialiste gjithnjë e më arrogante.

Në letër shkruhet se për të arritur këtë PD, duhet të gjejë unitetin e saj. ?Ju e keni detyrim të respektoni vullnetin e kongresit të partisë dhe të anëtarësisë siç u shpreh përkatësisht në 11 dhe 18 dhjetor të vitit të kaluar?, shkruhet ndër të tjera në letër.

?Po ndjekim me shumë preokupim zhvillimet e fundit brenda Partisë Demokratike. Ne kemi mbështetur vitet e fundit qëndrimet korrekte të PD-së edhe në momente shumë të vështira siç do t’a mbani mend personalisht.  Shqipëria ka nevojë tani, më shumë se kurrë, për një opozitë funksionale që siguron kontroll dhe ekuilibër demokratik ndaj një qeverie socialiste gjithnjë e më arrogante.  Për ta arritur këtë, PD duhet të gjejë unitetin e saj;  prandaj ju e keni detyrim të respektoni vullnetin e kongresit të partisë dhe të anëtarësisë siç u shpreh përkatësisht në 11 dhe 18 dhjetor të vitit të kaluar?, thuhet në letrën e eurodeputetëve të Parlamentit Europian drejtuar Lulzim Bashës./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga