LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bota në alert nga mutacioni Omicron/ Rakacolli zbulon nëse ka hyrë në vendin tonë

1 Dhjetor 2021, 20:48, Lifestyle CNA
Bota në alert nga mutacioni Omicron/ Rakacolli zbulon nëse ka

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në një dalje televizive u shpreh se në Shqipëri ende nuk është gjetur asnjë rast me mutacionin e covid Omicron, por që dyshimet ekzistojnë.

Rakacolli deklaroi se së shpejti do të dërgohen edhe monstra për sekuencim jashtë vendit.

?Nuk mund ta themi. Duhet ta kesh me laborator, por edhe Shqipëria është ngritur në alert për tu përballur me këtë mutacion. Që kur u shpall ne  e kemi ndjekur me vëmendje situatën në botë, në Shqipëri. Nuk e përjashtojnë dhe as nuk e konfirmojmë. Edhe ne do t?i çojmë mostrat tona, po i përzgjedhim në bazë të protokolleve dhe do ti dërgojmë për sekuencim. 

Përderisa është një virus është në vendet fqinje, ka një lloj logjike që të mendosh se është edhe këta, siç ishin edhe variantet e tjera?, tha Rakacolli./CNA.al

Lajmet e fundit nga