LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria drejt kufizimeve?/ Manastirliu paralajmëron masa të reja anti-covid

1 Dhjetor 2021, 11:03, Lifestyle CNA

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu nga qqendra e Vaksinimit në Arenën Kombëtare, ka deklaruar se vaksinimi mbetet thelbësor në kushtet e përballjes me variantet e reja, siç është Omicron, që ka rritur shqetësimin në të gjitha vendet.

Ndër të tjera ajo ka parlajmëruar edhe marrajen e masave të reja në vendin tonë.

?Tani me variantin e ri Omicron ende ka shumë të dhëna që priten e besoj që javën në vijim institucionet ndërkombëtare do vijojnë kenë më shumë të dhëna për rrezkishmërinë në raport me infektimet në raport me hospitalizimet.

Emërues i përbashkët është vaksinimi, sa më shumë të vaksinuar aq më shumë jemi të mbrojtur e aq më pak lejojmë që variantet e reja të vijojnë mutaiconet, vaksinimi pengon dhe lindjen e mutacioneve, ndaj edhe është fjala kyce e OBSH?, ka thënë Manastirliu.

Sipas saj varianti i ri është shqetësues, por jo për t?u futur në panik.

?Ne jemi duke vlerësuar të gjitha masat që kemi aktualisht, zbatimin e masave si janë duke u zbatuar, prandaj do kemi një kalibrim të tyre padyshim duke pasur parasysh dinamikën e situatës epidemilogjike.

Kalibrimi i masave do jetë njëtrajtshëm duke vlerësuar dhe vendimet që do merren.

Do shikojmë të gjitha masat e zbatueshmërinë e tyre për të vlerësuar se si shkojmë dhe në sezonin e dimrit që kemi hyrë që do kërkojë akoma më shumë masa?, ka thënë më tej Manastirliu./CNA.al

Lajmet e fundit nga