LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shifrat tradhtojnë Reinan, më i dobëti mes 20 titullarëve/ Strakosha shpreson

30 Nëntor 2021, 11:07, Sport CNA
Shifrat tradhtojnë Reinan, më i dobëti mes 20 titullarëve/

Situata e portierit te Lazio vijon të jetë një problem që duhet zgjidhur. Reina është përzgjedhur nga trajneri si titullari për këtë sezon, mirëpo, forma dhe shifrat nuk janë aspak në favorin e tij. Portieri spanjoll nuk po ofron asnjë garanci për skuadrën dhe goleada në ndeshjen e fundit ndaj Napolit ka nxjerrë edhe një herë në pah këtë çështje te bardhekaltrit.

Situata e Pepe Reinës ka një fakt kryesor që shqetëson më së shumti: Raporti mes gjuajtjeve dhe pritjeve. Në Serinë A ka qenë çdo ndeshje titullar. Në 14 ndeshje të zhvilluara ka pësuar 25 gola në 55 gjuajtje të regjistruara në kuadrat. Raporti mes golave të pësuar dhe pritjeve është 54.5%. Përqindja më e ulët mes 20 portierëve titullarë të kampionatit ose që të paktën kanë zhvilluar më tepër sesa 3 ndeshje.

Më mirë sesa ai bëjnë edhe Montipo i Veronës (57%), Consigli i Sassuolos (58%), Cragno i Cagliarit (59%), Belec i Salernitanës (60%), Zoet (55%) e Provedel (63%). Pra portierët e skuadrave që kanë pësuar më shumë humbje në kampionat.

Kësisoj, në këtë situatë, Strakosha ? shkruan Corriere Dello Sport, portieri që ka luajtur vetëm në kupë deri më tani, shpreson që të jetë në kuadrat edhe për ndeshjet e Serie A. 26 vjeçarit i skadon kontrata në fund të këtij sezoni, një portier i shkëlqyer deri në momentin kur i vendos gradimi i Reinas titullar. Prej tij, shihet dëshira për të luajtur deri në fund shanset e tij.

Lajmet e fundit nga