LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Messi fitoi "Topin e Artë", zbulohen votat e gazetarit shqiptar

30 Nëntor 2021, 07:45, Sport CNA
Messi fitoi "Topin e Artë", zbulohen votat e gazetarit shqiptar

Për ?Topin e Artë? që akordohet nga revista prestigjioze francize ?France Football? votojnë gazetarët nga çdo vend i Botës.

Për Shqipërinë të drejtën e votës e ka gazetari i shquar i sportit, Besnik Dizdari, i cili është njëherësh edhe presidenti i Nderit i Shoqatës së Gazetarëve Sportivë në Shqipëri (ASPA).

Çdo gazetar kishte të drejtë të zgjidhte 5 emra futbollistësh dhe t?i vlerësonte me gjashtë pikë vendin e parë, 4 të dytin, 3 të tretin e kështu me radhë.

Përveç kësaj gazetarët kanë votuar edhe për portierin më të mirë, me të njëjtin sistem vlerësimi, duke përzgjedhur tre emra. Ja votat e Dizdarit:

JORGINHO (6)
Lionel Messi (4)
Robert LEWANDOWSKI (3)
Leonardo BONUCCI (2)
PEDRI (1)

« Trophee Yachine » 2021

Gianluigi DONNARUMMA (3)
Emiliano MARTINEZ (2)
Edouard MENDY (1)

Lajmet e fundit nga