LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Donnarumma shpallet portieri më i mirë i vitit 2021 nga IFFHS

29 Nëntor 2021, 13:29, Sport CNA
Donnarumma shpallet portieri më i mirë i vitit 2021 nga IFFHS

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit e ka shpallur lojtarin e Paris Saint-Germain dhe Italisë, Gianluigi Donnarumma, portierin më të mirë të vitit 2021.

Ish portieri i Milanit, i cili e ndihmoi klubin të kthehej në Ligën e Kampionëve duke përfunduar i dyti në Serie A 2020-21, iu bashkua PSG-së gjatë verës. Kontrata e tij skadoi dhe italiani vendosi t?i bashkohet gjigantëve francezë, ku ka pasur vështirësi për të luajtur në betejën me Keylor Navas.

Por 22-vjeçari është zgjedhja e parë e kombëtares italiane dhe ishte një anëtar i rëndësishëm i ekipit që shkoi deri në Kampionatin Evropian 2020. Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit e shpalli portierin e ri si ?portierin më të mirë në botë në vitin 2021? në çmimet IFFHS.

?Italiani Gianluigi Donnarumma është kurorëzuar si portieri më i mirë në botë në vitin 2021 me 170 pikë, 95 më shumë se Manuel Neuer, rekordmeni gjerman i Trofeve të IFFHS?, thuhet në një deklaratë.

?Donnarumma ishte një nga heronjtë italianë që fitoi EURO 2020 dhe e pengoi Neuerin të bëhej i vetmi rekordi i më shumë trofeve të IFFHS.

?Vendi i tretë në renditje për vitin 2021 shkon për Edouard Mendy, i cili fitoi UEFA Ligën e Kampionëve me Chelsean, duke u bërë një nga surprizat e mëdha të vitit!?

Lajmet e fundit nga