LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Donnaruma është numri 1, gardiani italian fiton Yashin Trophy

29 Nëntor 2021, 20:30, Sport CNA
Donnaruma është numri 1, gardiani italian fiton Yashin Trophy

Në ceremoninë gala ku do të shpallet edhe fituesi i ?Topit të Artë? është dhënë gjithashtu edhe çmimi ?Yashin Trophy?. Ky çmim shkon për portierin më të mirë të sezonit.

Atë e ka fituar portieri italian, Gianluigi Donnaruma. Kështu, pas fitimit të kampionatit europian, gardiani i portës vlerësohet me një tjetër çmim. Ai la pas portierin e Chelsea Edouard Mendy dhe portierin e Atletico Madrid, Jan Oblak.

Ky çmim është dhënë për herë të parë në vitin 2019. I vetmi fitues i tij është portieri i Liverpool, Alisson Becker.

The 2021 #tropheeyachine is… @gigiodonna1 ?? of @PSG_inside ! #ballondor" pic.twitter.com/IVGmTkEvr7

— Ballon d'Or #ballondor (@francefootball) November 29, 2021

Lajmet e fundit nga