LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i OBSH/ Krizë për shiringat, në 2022 do të ketë një mungesë prej dy miliardë të tilla

11 Nëntor 2021, 10:06, Lifestyle CNA
Paralajmërimi i OBSH/ Krizë për shiringat, në 2022 do

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se në vitin 2022 mund të ketë një mungesë të lartë të shiringave.

Raporti thotë se mungesa mund të kapë numrin e rreth dy miliardë shiringave.

Mungesa është rezultat i fushatave botërore të vaksinave kundër COVID-19 me më shumë se 7.25 miliardë doza të administruara në të gjithë globin, sipas AFP, dyfishi i numrit të vaksinave standarde të dhëna në një vit. Si rezultat, po përdoren dy herë më shumë shiringa.

Nëse prodhimi nuk rritet, mund të çojë në panik, dhe të pengojë përpjekjet për të mbrojtur njerëzit nga një sërë sëmundjesh, tha OBSH.

Ne po ngremë shqetësimin e vërtetë se mund të kemi mungesë të shiringave të imunizimit, gjë që nga ana tjetër do të çonte në probleme serioze, të tilla si ngadalësimi i përpjekjeve të imunizimit,” Lisa Hedman, këshilltare e lartë e OBSH-së në Divizionin e Qasjes në Medikamente dhe Produkte Shëndetësore,  tha për AFP.

Në varësi të mënyrës se si shkon marrja e vaksinës, mund të jetë një deficit diku nga 1 miliard deri në dy miliardë.”

Bazuar në një skenar prej rreth shtatë miliardë njerëzve që kanë nevojë për dy doza të vaksinës së koronavirusit nga tani deri në vitin 2023, dhe një kapacitet prodhues global prej rreth gjashtë miliardë shiringash imunizimi në vit, Hedman tha, “është shumë e qartë se një deficit në 2022 prej mbi një miliard. [gjilpërat] mund të ndodhin nëse vazhdojmë me biznesin si zakonisht.’

Muajin e kaluar, OBSH miratoi vaksinën e parë në botë kundër malaries , një ndihmë për botën në zhvillim.Edhe pse fëmijët në Perëndim llogariten në vaksinat për fruthin, shytat, rubeolën, poliomielitin dhe kollën e mirë, midis viruseve dhe infeksioneve të tjera. Një vonesë në vaksinimet rutinë, tha Hedman, mund të ketë një ndikim në shëndetin publik ‘për vitet në vijim’.

Një mungesë shiringash mund të çojë gjithashtu në praktika të pasigurta, shtoi ajo, si ripërdorimi i gjilpërave. (Edhe sterilizimi i gjilpërave të përdorura nuk i largon të gjitha bakteret e dëmshme, sipas OBSH-së.)

Në një konferencë shtypi në Gjenevë, Hedman u kërkoi vendeve të planifikojnë përpara. Shiringat nuk janë e vetmja gjë në mungesë: Në fillim të këtij viti, ekspertët paralajmëruan për një mungesë rëre , e cila mund të vonojë prodhimin e miliarda shisheve të qelqit të nevojshëm për të marrë vaksinën e koronavirusit te popullatat në mbarë botën.

Pas ujit, rëra është lënda e parë më e konsumuar në botë, përdoret për të prodhuar mikroçipa qelqi, betoni, asfalti dhe madje edhe silikoni. Aktualisht, ka më pak se 1000 miniera rëre dhe zhavorri në të gjithë SHBA-në. Për shkak se rëra është përbërësi kryesor në xhami, ka pasur gjithashtu një mungesë globale të qelqit të paktën që nga viti 2015, sipas FiveThirtyEight.com./ CNA.al

Lajmet e fundit nga