LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

7 shenja paralajmëruese që mund t'ju ndihmojnë të kuptoni më shumë trupin tuaj

11 Nëntor 2021, 09:26, Lifestyle CNA

Trupi ynë është një sistem shumë kompleks, ku gjithçka është e lidhur në një farë mënyre. Dhe kjo është arsyeja pse kur diçka nuk shkon siç duhet, ai dërgon mesazhe në pjesë të tjera të trupit si një shenjë paralajmëruese. Është në fuqinë dhe njohurinë tonë që të jemi në gjendje t’i njohim këto shenja dhe të sigurohemi që të rregullojmë atë që duhet rregulluar.

Porozitet i ulët i flokëve

Mënyra se si mund të kontrolloni nëse keni porozitet të ulët të flokëve është duke hedhur një fije të vetme të flokëve tuaj të larë dhe të thatë në një gotë me ujë. Nëse fija e flokut zhytet në fund të xhamit , poroziteti juaj është shumë i lartë. Kjo do të thotë që flokët tuaj thithin çdo produkt që po përdorni shumë shpejt dhe thahen ajri në një çast.

Për të trajtuar porozitetin e lartë, duhet të gjeni produktet më të mira të mundshme. Ju duhet të kërkoni produkte që kanë përbërës “më të rëndë”, të tillë si  vajrat dhe gjalpat . Ju gjithashtu mund të shtoni një trajtim kondicioner të thellë në rutinën tuaj javore.

Rrudhat horizontale në qafë

Gratë në postmenopauzë prodhojnë më pak estrogjen sesa trupi i tyre ka nevojë për të ruajtur qëndrueshmërinë e kockave. Dhe rrudhat e thella të qafës janë një shenjë shqetësuese se kockat po bëhen më të brishta dhe më pak të dendura. Kjo do të thotë se rreziku i thyerjes së kockave është shumë më i lartë. Suplementet e kalciumit dhe vitaminës D mund të jenë një ide shumë e mirë për të shmangur osteoporozën.

Këto rrudha gjithashtu mund t’ju thonë se duhet të kontrolloni performancën e tiroides tuaj . Nëse gjendja vazhdon të përkeqësohet dhe lihet e patrajtuar, ajo mund të fillojë të shfaqet në qafën tuaj, ndër zona të tjera. Nuk janë vetëm rrudhat që duhet të kërkoni, por edhe lëkura e krisur.

Ulçera në gojë dhe në gjuhë

Arsyeja mw e zakonshme për shfaqjen e ulcerave nw gojw, janë pirja e duhanit, alergji, kafshimi aksidentalisht i gjuhws dhe inflamacioni. Megjithatë, nëse asgjë nga sa më sipër nuk vlen për ju, mund të keni mungesë të  vitaminës B12, hekurit ose folatit . Këto mangësi nuk zhvillohen brenda natës, por zhvillohen në mënyrë progresive gjatë një periudhe të gjatë kohore.

Disa shenja të tjera paralajmëruese mund të jenë  lodhja, marramendja, rrahjet e parregullta të zemrës dhe dobësia e muskujve. Nëse i përjetoni të gjitha këto, do t’ju duhet të bëni disa ndryshime drastike në dietën tuaj dhe të filloni të merrni suplementet e nevojshme.

Qërimi i thonjve dhe kutikulave dhe njollave të bardha në thonjtë tuaj

Njollat e bardha tek thonjtë dhe kutikulat janë mungesa e hekurit dhe dehidratimit. Nëse mungesa e hekurit nuk trajtohet në kohë, mund të çojë në anemi , e cila gjithashtu mund të çojë në probleme të shumta shëndetësore, si dhimbje gjoksi. Arsyet e tjera mund të jenë tiroidja juaj joaktive, sëmundja e mushkërive apo edhe sëmundja e veshkave. Mënyra më e mirë për të trajtuar thonjtë tuaj në shtëpi është duke konsumuar një dietë të pasur me hekur dhe duke i mbajtur thonjtë tuaj të hidratuar.

Tani, nëse filloni të vini re njolla të bardha në thonjtë tuaj, ka 4 arsye të mundshme: alergji, infeksion mykotik, një dëmtim ose mungesë mineralesh . Duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje kësaj të fundit pasi do të duhet të trajtohet me kujdes shtesë. Zinku dhe kalciumi janë fajtorët më të zakonshëm për këtë mungesë, dhe bërja e një analize gjaku duhet të jetë gjëja e parë që bëni.

Thembrat e plasaritura

Thembrat e çara mund të shkaktohen nga lëkura e thatë, moti i ftohtë ose nëse qëndroni në këmbë për shumë orë çdo ditë. Megjithatë, ato mund të jenë tregues të çështjeve më serioze, si ekzema, hipotiroidizmi dhe diabeti. Ju mund t’i trajtoni thembrat tuaja duke i  zhytur në ujë me sapun për 20 minuta dhe duke i fërkuar me një gur shtuf. Pastaj do t’ju duhet të aplikoni një hidratues të rëndë që përfshin acid laktik, vaj jojoba ose gjalpë shea.

Skuqje rreth hundës, faqeve dhe ballit

Rosacea është shkaku numër 1 i skuqjes rreth këtyre zonave dhe prek rreth 14 milionë njerëz vetëm në SHBA.

Njerëzit mbi 30 vjeç dhe me lëkurë të hapur kanë më shumë gjasa ta zhvillojnë atë pasi rosacea rrallë prek fëmijët. Disa nga shenjat më të zakonshme janë skuqja, skuqja e vazhdueshme, gungat dhe puçrrat dhe enët e dukshme të gjakut. Shenja të tjera më pak të zakonshme përfshijnë acarimin e syve, trashjen e lëkurës dhe ënjtjen.

Mënyra e rosacea është zakonisht trajtohet është me ilaçe aktuale dhe me gojë që mjeku juaj do të përshkruajnë për ju. Në raste më serioze, mjekët mund të përdorin trajtime me lazer për të hequr çdo enë gjaku të dukshme.

Rrathët e syve

Nëse nuk keni një infeksion dhe nuk jeni alergjik ndaj asgjëje dhe keni ende  sy të ënjtur, atëherë shkaku më i zakonshëm është i dukshëm. Konsumimi i tepërt i kripës çon në bllokimin e më shumë ujit në trupin dhe fytyrën tuaj, duke përfshirë zonën poshtë syve.

Do t’ju duhet të reduktoni kripën që konsumoni dhe ndoshta të rrisni marrjen e kaliumit. Disa shkaqe të tjera mund të jenë  sëmundja e Grave , një kanal loti i bllokuar, pirja e duhanit dhe mungesa e gjumit.

Pasi të dini burimin e problemit tuaj, do t’ju duhet të filloni  ta trajtoni atë. Kompresat e ftohta, qeskat e çajit dhe masazhet e fytyrës janë disa nga gjërat më të lehta që mund t’i bëni vetë. Nëse, megjithatë, ënjtja nuk largohet pavarësisht se çfarë bëni, do t’ju duhet të shihni një mjek./ CNA.al

Lajmet e fundit nga