LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Arsyet pse nuk duhet të përdorni gjatë gjithë ditës fondatinë

10 Nëntor 2021, 18:05, Lifestyle CNA
Arsyet pse nuk duhet të përdorni gjatë gjithë ditës

8 në 10 gra përdorin fondacion. Me ndihmën e këtij produkti kozmetik, papërsosmëritë e vogla të lëkurës fshihen, madje edhe toni dhe fytyra përmirësohen. Por pak njerëz e dinë nëse është me të vërtetë e mundur të përdoret një fondatinë dhe nëse është e sigurt për lëkurën. Merrni parasysh pro dhe kundrat e përdorimit të një produkti tonal, duke iu referuar rekomandimeve të ekspertëve.

Kur industria e kozmetikës sapo kishte filluar, shumë produkte patën efekte negative dhe efekte anësore për shkak të përbërësve me cilësi të dobët.

Shkakton shfaqjen e akneve. Nëse përdorni një fondacion gabimisht ose e zgjidhni atë jo për llojin tuaj të lëkurës, atëherë me të vërtetë do të kontribuojë në shfaqjen e papërsosmërive. Përveç kësaj, është e rëndësishme të zgjidhni një produkt për sezonin: për shembull, në verë është më mirë t’i jepni përparësi një produkti me efekt tharje, në dimër – me një hidratues.

Mbyll poret. Themelet moderne kanë një strukturë specifike me grimca të vogla pigmentesh që lejojnë lëkurën të marrë frymë. Përbërja, e cila përfshin përbërës natyralë dhe vitamina, mbron lëkurën nga efektet negative të mjedisit, pluhurit dhe ndotjes.

Shkakton plakjen e parakohshme. Vitamina E shtohet në shumë themele sot si një ruajtës. Përveç kësaj, kjo ju lejon të luftoni radikalet e lira – ato çojnë drejtpërdrejt në plakjen e parakohshme.

Nuk është i përshtatshëm për lëkurën me vaj. Shumë themele janë krijuar posaçërisht për lëkurën me vaj për të luftuar mbingarkesën e gjëndrave dhjamore. Prandaj, edhe për lëkurën me vaj, është e mundur të gjesh një produkt të përshtatshëm.

Krijon një efekt “Maska”. Një ton përbërës i përzgjedhur gabimisht ose një aplikim analfabet mund të kontribuojë në krijimin e një efekti të tillë. Ju mund ta zgjidhni problemin duke vizituar një estetist dhe duke zgjedhur me kompetencë produktin e duhur, si dhe duke përdorur një sfungjer të veçantë për aplikim./CNA.al

Lajmet e fundit nga