LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Nuk ka vetëm Covid”/ Tritan Kalo mesazh të fortë qytetarëve, apeli për kolegët

11 Nëntor 2021, 08:39, Lifestyle CNA

Mjeku infeksionist, profesor Tritan Kalo ka dhënë mesazhe të forta në lidhje me situatën e pandemisë së Covid-19 në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Kalo shkruan se ecuria e pandemisë, tregon se ende nuk mund të brohorasim ?fitore?.

Ai i drejton një apel qytetarëve të vaksinohen, ndërsa iu drejtohet edhe të ashtuquajturve ?gjithologë?, për të cilët thotë se duhet të heshtin.

Po ashtu, Kalo ka edhe në apel për kolegët, pasi sipas tij nuk ka vetëm Covid, por edhe sëmundje të tjera, ndaj të cilave nuk duhet të ulet vigjilenca.

?Kohë kovidiane?.11.11.2021?.Ecuria e kohëve të fundit e Pandemisë së Sars-Cov2/Covid-19, ve në pah faktin se ENDE nuk mundet të brohorasim ?Fitore?, por edhe të mos e zbehim përkujdesin ndaj SHËNDETIT tonë individual dhe të gjithë shoqërisë sonë?.Jeta e çdo shqiptari është e paçmimtë dhe e plotëvlertë për të, për familjen e për të gjithë shqiptarinë?.

KOMBINIMI i kujdesshëm i të gjitha masave të dobishme në uljen e mundësisë së infektimit, ose në uljen e rrezikut jetëlëndues e jetëmarrës të virusit Sars-Cov2/Covid-19, MHD (Maskë, Higjenë personale dhe kolektive, Distancim fizik kur dhe ku është e mundëshme) dhe VAKSINIM, me siguri do t?a bëj të mundur jo vetëm përballimin por edhe daljen nga ?tyneli i zymtë e asfiksues? i kësaj ?flamë mbarëbotërore??..

RETORIKA ndaj vaksinave sidomos prej GJITHOLLOGËVE, duhet të marrë fund?.Është e vërtetë se ato nuk e kanë treguar efektin e mirëreklamuar të tyre, POR në fund të fundit kanë shpëtuar dhe vijojnë të shpëtojnë miliona jetë njerëzish, duke u mundësuar të vaksinuarve si kalimin më të lehtë të sëmundjes, po ashtu edhe mos humbjen e jetës nga infeksioni prej Sars-Cov2/Covid-19, dhe riaktivizimin dobiprurës të dijedhënies e të aktiviteteve ekonomike të vendit?.

Administrata Amerikane dhe ajo e Britanisë së Madhe kanë njohur së fundmi Sinovac, si një vaksinë të besueshme dhe pas 22 Nëntorit të vaksinuarit prej saj mundet të hynë në këto vënde?.

MJAFT MË me retorika për vaksina të sigurta apo të pa sigurta, POR fakt është se duhet shtuar më shumë kujdesi në mirëadministrimin e këtyre vaksinave,  për të ruajtur zinxhirin ftohës/konservues të tyre gjatë transportimit si në dhe në aplikimin e tyre?.

VETNDËRGJEGJËSIMI, MIRËKUPTIMI dhe MIRËBESIMI reciprok do të prevalojnë mbi këtë ?zezonë? të emërtuar Pandemia e shkaktuar prej virusit jetëlëndues dhe jetëmarrës të Sars-Cov2/Covid-19?..NË NDËRKOHË të mos e zbehim për asnjë çast symprehtësinë ndaj Sëmundjeve të tjera Infektive stinore virale apo bakteriale qofshin ato?..NUK ka vetëm Covid-19?.Together forever!!!?-shkruan profesor Tritan Kalo./CNA.al

Lajmet e fundit nga