LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“10 vite në NATO”/ Meta: Aleanca përballet me sfida të reja 

29 Mars 2019, 11:36, Aktualitet CNA
“10 vite në NATO”/ Meta: Aleanca përballet me sfida

Shqipëria feston sot 10-vjetorin e anëtarësimit në NATO, ndërsa në kryeqytetin shqiptar ndodhen përfaqësues të 29 vendeve anëtare.

Në sheshin ?Nënë Tereza? janë zhvilluar sot aktivitete të ndryshme, parakalime të mbi 2500 ushtarakëve, mbi 100 mjete ushtarake dhe helikopterë.

I pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe presidenti Meta, i cili në fjalën e tij thekoi se Shqipëria do të vijojë që të kontribuojë  në të gjitha misionet.

Më tej, ai shtoi se bota po përballet me sfida të reja. “Rritja e buxhetit në vitet në vijim të mbetet përparësi për t’iu përgjigjur rreziqeve të reja. Terrorizmi, kriza e refugjatëve dhe sulmet kibernetike janë sfidat e reja. Shqipëria është e gatshme për t’iu përgjigjur sfidave të reja krah aleancës” tha kreu i shtetit.

Lajmet e fundit nga