LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Kosova në NATO"/ Rama: Është domosdoshmëri dhe vlerë e shtuar  

29 Mars 2019, 10:53, Aktualitet CNA
"Kosova në NATO"/ Rama: Është domosdoshmëri dhe

Gjatë fjalës së tij në aktivitetin për 10-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, kryeministri Rama e ka vënë thekson tek domosdoshmëria e anëtarësimit të plotë të Ballkanit në këtë aleancë.

Ndërsa anëtërësimin e Kosovës në NATO, Rama përveçse domosdoshmëri, e cilësoi edhe si një kapital i shtuar për NATO-n.

?Në mënyrë që Ballkani të mos jetë më kurrë porta e influencës që vendet e treta të arrijnë në mes të Europës duhet që Kosova të behët pjesë e NATO,

Shqip beson shumë fort se integrimi i Kosovës në NATO është domosdoshëri për të gjithë familjen Euroatlantike. Përfshirja e plotë e Ballkanit nën NATO është vizion strategjik, ndërsa përfshirja e Kosovës do ishte një kapital i shtuar?-tha ndër të tjera Rama.

Lajmet e fundit nga