LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha jep alarmin/ Gazetarët kërcënohen me jetë

29 Mars 2019, 10:46, Aktualitet CNA

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar sot një tryezë me temë ?Liria e medias ne funksion te mbrojtjes së demokracisë dhe interesit publik?.

Gjatë fjalës së tij, krydemokrati tha se ?Pa media të lirë nuk ka demokraci, nuk ka shtet të së drejtës nuk ka vlera europiane?.

Basha listoi një sërë problematikash, të cilat sipas tij has sot media e gazetarët në vend, ndërsa theksoi se gazetarët janë të kërcënuar për jetën.

?Problemi i sigurisë së gazetarëve, janë nën trysni dhe kërcënime të vazhdueshme për shkak të detyrës, e kam fjalën për kërcënime për jetën nga krimi i organizuar që kanë marrë edhe formën e goditjen me armë. Censura dhe autocensuar për shkak të varësisë direkte apo indirekte nga të ardhurat e qeverisë apo pushtetit. Përdorimi i medias për avancimin e interesave ekonomike dhe jo të interesit publik.?-tha Basha.

Më tej, ai theksoi se mediat sot kanë probleme që lidhen me profesionalizmin që kanë cuar me dashje apo pa dashje në braktisjen e medias nga interesi publik, dhe vënien e saj në shërbim të interesave jo publike deri kriminale.

?Problemi kryesor që në shohim në raport me median është pamundësia apo paaftësia për të pasqyruar probleme të thella të shoqërisë, ekonomisë e politikës. Kjo i  kthen në kronikan sipërfaqësor, në vend që të luajnë rol të rëndësishëm sic është ai i hulumtimit. Duhet të denoncojë politika që ta japë media. Na akuzojnë se jemi bërë ne si media, për të plotësuar një boshllëk të lënë prej saj. ? ? theksoi Basha.

Lajmet e fundit nga