LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tradita e tmerrshme/Në këtë vend prindërit i japin cigare fëmijëve

29 Mars 2019, 19:00, Aktualitet CNA

Në Portugali mosha ligjore për të blerë cigare është 18 vjeç, por nuk ekziston asnjë ligj në vend që të ndalonin këta prindër t?iu jepnin cigare fëmijëve në këtë datë.

Festa e ??Ujit të Bekuar??,në Vale de Salgueiro një fshat i Portugalisë ,festohet me një ritual të çuditshëm.Gjatë dy ditëve që zgjasin festimet për këtë festë prindërit i lejojnë fëmijët e tyre të pinë cigare. Fëmijët që prindërit u japin cigare për të pirë duhet të jenë mbi pesë vjeç.Shkrimtari, Jose Ribeirinha në një libër që ka botuar ka shkruar se rrënjët e traditës janë të panjohura, por besohet se prindërit u japin fëmijëve të tyre për të pirë cigare që t?ju ecë mbarë.

Banorët e këtij fshati shprehen se kjo është një traditë shekullore, e cila është ndjekur brez pas brezi dhe se nuk kanë ndërmend të heqin dorë prej saj.

 

Lajmet e fundit nga