LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministri Klosi: Taksa zero për hotelet e reja me 4 dhe 5 yje

30 Tetor 2017, 13:36, Aktualitet CNA

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, z. Blendi Klosi mori pjesë në inaugurimin e anijes ?Michael?, në Portin e Durrësit ku ishin të pranishëm përfaqësues të agjencive turistike në vend si dhe përfaqësues të kompanive të transportit.

Në fjalën e tij ministri Klosi tha se gjendet në këtë ceremoni për të përshëndetur nga afër një investim që do të afrojë Shqipërinë më shumë me Italinë e Veriut dhe me Evropën Qendrore duke krijuar mundësi për zhvillimin e një turizmi më elitar në Shqipëri  dhe rritjen e kapacitetit të vendit tonë edhe jashtë sezonit për të pasur sa më shumë turizëm.

Ministri ndau me të pranishmit paketën  e re fiskale e cila do të sjellë  në Shqipëri inciativa të shkëlqyera për investitorët në fushën e turizmit, të cilat krahasuar me vendet e rajonit janë më pozitive.  Ministri Klosi u shpreh se hotelet e reja me 4 dhe 5 yje me status special do të jenë me taksa zero, pra do të hiqet taksa e infrastrukturës për këto lloj hotelesh në të gjitha hapësirën e zhvillimit të turizmit në vendin tonë. Gjithashtu për të gjitha shërbimet brenda kësaj game hotelerie, do të ketë 6% tvsh-në e zhvillimit të të gjithë bizneseve brenda këtij sektori.

Ministri kërkoi gjithashtu një bashkëpunim me të gjithë përfaqësuesit e biznesit,  përfaqësitë diplomatike, pushtetin lokal, aktorët dhe faktorët e interesuar në këtë fushë, që të bëhet një promovim sa më i gjerë i mundësive të shkëlqyera që turizmi ka në vendin tonë.

Për të parën herë, anija ?Michael?, prodhim i viteve të fundit, pesëfishon kapacitetin e transportit me  1000 pasagjerë, 120 kamionë dhe 200 vetura me një itinerar Durrës ?Ankona – Trieste ? 3 herë në javë. Nëpërmjet kësaj anije shkurtohet koha e udhëtimit midis dy vendeve dhe rritet mundësia për shkëmbimin e turistëve. Anija respekton të gjitha standartet e transportit detar dhe mjedisor./ CityNews

Lajmet e fundit nga