LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekskluzive/Anëtarja e kryesisë së PD: 6 arsyet që demokratët shohin si shkaktarë kryesorë të humbjes në 25 qershor

30 Tetor 2017, 13:19, Aktualitet CNA

Në një intervistë për Citynews.al, Endira Bushati anëtare e kryesisë së PD ka komentuar edhe analizën që po zhvillon kjo parti si dhe ka dhënë 6 pika që sipas saj janë konstatuar nga demokratët e bazës si shkaktarë kryesorë për katastrofën elektorale të 25 qershorit.

Për analizën Bushati thekson, ?Kam zgjedhur të shkoj në përpjekjen për të dëgjuar zërin e atyre anëtarëve që bëhen pjesë e këtyre takimeve?.

Gjatë këtyre ditëve, një anëtar i hershëm i PD-së më tha me ironi: ?Herët qenkeni kujtuar për analizën e humbjes së zgjedhjeve të qershorit…!? Nga kontaktet e këtyre ditëve, pavarësisht se të dërguarit e Bashës synojnë ta drejtojnë analizën tek konkluzioni i blerjes së votave me paratë e krimit e drogës, reagimi i anëtarësisë ka qenë impresionues.

Pa mohuar fenomenin e blerjes së votës, anëtarët e PD-së që marrin pjesë në takime, nuk e shohin këtë shkak si shkakun kryesor për humbjen e 230 mijë votave, por rendisin mungesën e besimit, shpresës tek PD, mungesën e lidershipit, marrëveshjen me Ramën, listën e kandidatëve, mungesën e një analize të vërtetë për zgjedhjet e 2013 etj.

Më vjen mirë që konstatoj këtë mendim të përgjithshëm, sepse më vërteton që kishim të drejtë kur, pas rezultatit të zgjedhjeve, kërkuam dorëheqjen e Bashës, për t?i hapur rrugën një analize të vërtetë që do t?i shërbente dhe ringritjes së PD-së. Strukturat e PD-së po shpërbëhen përditë./ CityNews

Anëtarja e kryesisë së PD/ Basha asgjë për bashkimin

Lajmet e fundit nga