LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Asambletë e Ramës, si këshillat e Lulit

10 Shkurt 2024, 16:13, Politikë CNA
Asambletë e Ramës, si këshillat e Lulit
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama nuk ngjan pak me Lulzim Bashën, por disa akte dhe veprime i kanë të njejta, herë përpiqet Luli ta kuptojë dhe herë Rama ta kuptojë, të kuptojnë skemat e tyre.

Përshembull, Lulzim Basha shpiku një këshill kombëtar me 600 anëtarë. Më shumë sesa një mbledhje ishte një rrëmujë që nuk merrte vesh i pari të dytin. Pse e donte Lulzim Bashës këtë lloj këshilli kombëtar?

Sepse donte që mos merrte vesh as i pari të dytin, kush fliste më shumë e kush më pak, protagonistët do ishin të njejtë dhe të shtonte në listë njerëzit e tij, të familjarëve të tij që në një rast të mundshëm përplasjeje brenda PD-së, ai diçka të merrte.

Asambletë e Ramës, si këshillat e Lulit

Siç ndodhi konkretisht. Dikur askush askush nuk i shkonte ndërmend se Basha mund të përplasej me Berishën, por koha tregoi se në politikë kurrë nuk mund të thuhet kurrë.

Prandaj, dhe Luli krijoi një këshill kombëtar, i cili u mblodh disa herë dhe nuk mbahet mend a kishte apo jo kuorum, çfarë vendimesh mori, kush i propozoi, cilat ishin ndryshimet, çfarë efektesh dha e kështu me radhë.

Të njejtën gjë po bën edhe kryeministri ynë Edi Rama. Pas shpikjeve të Lulzim Bashës ka filluar të veprojë dhe ai.

Ka thirrur një asamble nesër, ku nuk dihet kush është i pari dhe kush është i fundit. Rreth 400 anëtarë Asambleje, deputetë, kryetarë bashkish, ministra, zv.ministra, drejtorë, tufa njerëzish për organizimin e partisë. “Shumë dhe për lumë”, thotë populli.

Rreth 400 vetë që nesër do të dëgjojnë një fjalim të gjatë të kryeministrit dhe ministrat që do shpallin jo vetëm sukseset e tyre në qeverisje, por edhe sukseset e mëdha që e presin partinë në pushtet në organizimin e saj, në përgatitjen si do të vihet drejt zgjedhjeve të ardhshme.

Asambletë e Ramës, si këshillat e Lulit
Kryeministri Edi Rama

Pra, grusht bashkuar rreth partisë për mandatin e katërt 4-vjeçar.

Dikur shoku Enver i kishte mandatet 5-vjeçare, tani me zgjedhje i kemi 4. Socialistët ashtu si nga partia e tyre e dikushme tani kërkojnë mandatin e katërt.

Ndërsa opozita është kthyer kashtë e k*qe, ku nuk merr vesh i pari të dytin dhe thjeshtë dhe vetëm i ka ngelur simbolika e këshillave me 600 anëtarë, të cilave iu afrohet kryeministri me partinë e tij, që mbledh asamble me 400 të ftuar./ CNA

Lajmet e fundit nga