LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kushëriri i mbretit Charles: Trajtimi i mbretërve ndaj Meghan Markle është 'tradhti'

22 Shtator 2022, 20:25, Lifestyle CNA

Kushëriri i mbretit Charles: Trajtimi i mbretërve ndaj Meghan Markle

Familja mbretërore britanike ka një histori të gjatë të turbullimit të të sapoardhurve – veçanërisht femrat që janë në lidhje me anëtarët e familjes – dhe vetëm ato që janë “të forta si gozhdët” priren të mbijetojnë, tha një kushëri i mbretit Charles III në një intervistë ekskluzive për The Post.

"Për Meghan Markle, unë i them: 'Ajo që po kaloni është një lloj hajgareje djallëzore'", tha Christina Oxenberg, një pasardhëse e familjes mbretërore serbe, e cila e konsideron mbretin Charles III si një kushëri të tretë. “Nëse ajo thjesht mund të rrijë atje, do të vijë dikush tjetër që mund të përballojë nxehtësinë. Askush nuk merr leje”. Përfshirë, shtoi ajo, Kate Middleton.

Oxenberg, 59 vjeç, është një shkrimtare dhe stiliste dhe motra më e vogël e aktores Catherine Oxenberg. Nëna e tyre është Princesha Elizabeth e Jugosllavisë, e cila, tha Oxenberg, dikur ishte shumë e afërt me Charles.

Kushëriri i mbretit Charles: Trajtimi i mbretërve ndaj Meghan Markle

Oxenberg, e cila ka jetuar në mesin e mbretërve britanikë pjesën më të madhe të jetës së saj, kujtoi snobizmin që dikur pëshpëriste pas shpinës së Princeshës së re të Uellsit.

Kur Princi William, tani trashëgimtari i fronit, po takohej me Middleton para martesës së tyre në vitin 2011, familja mbretërore mendoi se ishte shumë qesharake që shtypi britanik e etiketoi atë "Kate e mesme", tha Oxenberg.

Sipas Express, Camilla – tani bashkëshortja e mbretëreshës – dyshohet se iu referua prindërve të Middleton, Carole dhe Michael, si “ Njihuni me Fockers ”.

Kushëriri i mbretit Charles: Trajtimi i mbretërve ndaj Meghan Markle
Familja mbretërore mendoi se ishte shumë qesharake që shtypi britanik e etiketoi Middleton "Kate Middle Class", tha Oxenberg.

“Ata menduan se gjithçka ishte shumë qesharake – Kate Middle Class dhe Sarah Ferguson dhe Koo Stark”, tha Oxenberg. “Ata nuk nënkuptonin mungesë respekti; në fund të fundit, ajo është mbretëresha e ardhshme e Anglisë”.

Stark, një aktore dhe fotografe amerikane, u takua me Princin Andrew për 18 muaj në fillim të viteve 1980 përpara se nëna e tij, Mbretëresha Elizabeth, t'i jepte fund lidhjes. Edhe pse fillimisht asaj i pëlqeu Stark, i cili i bleu Andrew  palën e tij të parë blu xhinse , monarku ndërhyri shpejt pasi shtypi britanik zbuloi paraqitjet e aktores në filmat porno me bërthama të buta, gjë që e bëri atë një ndeshje të pamundur për princin.

"Ishte një arsye shumë e dobët," tha Oxenberg për The Post. "Ka një shembull të mirë se si mund të vuash si mbretëror pa ndonjë arsye të mirë."

“Ata të dy ishin vërtet të dashuruar”, shtoi ajo për Andrew dhe Stark. “Ata ishin shpirtra binjakë dhe ai u pengua të martohej me shpirtin e tij binjak. Po të ishte martuar me të, gjërat do të ishin ndryshe sot.”

Andrew, i cili ishte i martuar me Sarah Ferguson nga viti 1986 deri në 1996, ishte i lidhur në një miqësi me pedofilin e dënuar Jeffrey Epstein - dhe në mars, princi u vendos me akuzuesen e abuzimit seksual, Virginia Roberts Giuffre, duke i paguar asaj një 12 milionë dollarë të raportuar pasi ajo tha se ajo u detyrua të flinte me të tre herë kur ajo ishte 17 vjeç.

Vetë Oxenberg pranoi se ajo ishte një ish e besuar e socialistes britanike Ghislaine Maxwell, e cila po  apelon një dënim 20-vjeçar  pas dënimit të saj për ndihmën në blerjen e grave dhe vajzave të reja për Epstein.

Kushëriri i mbretit Charles: Trajtimi i mbretërve ndaj Meghan Markle

Në mesin e anëtarëve të tjerë tashmë mbretërorë që morën pjesën e tyre të hazazhit, tha Oxenberg, ishte Princesha Michael i Kentit, e mbilindja Marie Christine von Reibnitz, një baroneshë me prejardhje çeko-gjermane.

Kur Princi Michael i Kentit, një kushëri i parë i Mbretëreshës Elizabeth II, u martua me von Reibnitz në vitin 1978, mbretërit britanikë u kënaqën duke i dhënë asaj një kohë të vështirë, tha Oxenberg për The Post.

Kushëriri i mbretit Charles: Trajtimi i mbretërve ndaj Meghan Markle

“Ajo u trajtua në të njëjtën mënyrë siç është trajtuar Meghan – me këtë tallje dhe mungesë respekti”, tha ajo. “Ne gjithmonë e tallnim sepse ajo vazhdonte t'i referohej familjes mbretërore si 'kushërinj të shijshme'. E gjithë kjo ishte bërë nga zakoni dhe jo plot urrejtje dhe komplote të dhunshme. Unë kam qenë dëshmitar.”

Oxenberg ishte 16 vjeç në atë kohë dhe po kalonte  vështirësitë e  saj me nënën e saj, Princeshën Elizabeth të Jugosllavisë, një kushërirë e dytë e mbretit Charles III. Ndërsa ishte ende e martuar me Howard Oxenberg, një prodhues fustanesh nga Nju Jorku, Princesha Elizabeth u fejua me aktorin Richard Burton, ndërsa ai ishte mes martesave me Elizabeth Taylor. (Burton dhe princesha nuk u martuan kurrë.)

Sipas Oxenberg, me Meghan, e cila u martua me Princin Harry në vitin 2018, sharjet kanë qenë veçanërisht brutale. "Ata janë të ashpër, janë të ashpër me të huajt," tha ajo. “Nuk ka të bëjë me ngjyrën e lëkurës, ka të bëjë me të qenit i huaj.”

Kushëriri i mbretit Charles: Trajtimi i mbretërve ndaj Meghan Markle
Princesha Elizabeth (djathtas ekstreme) është e lidhur me familjen mbretërore përmes xhaxhait të saj Princit Andrew të Greqisë - i cili ishte vjehrri i Mbretëreshës Elizabeth (i dyti nga e majta).

Megjithatë, ajo e quajti trajtimin e Meghan nga shtypi britanik – i cili po analizon çdo lëvizje të saj, veçanërisht gjatë  funeralit të Mbretëreshës Elizabeth të hënën – dhe disa anëtarë të familjes mbretërore si “tradhti”.

"Ajo është gruaja e zgjedhur e Harrit," tha Oxenberg. “Me matjet e tyre ata e kanë quajtur atë një sistem klasor. Ata dolën me atë sistem, [me anë të të cilit] duhet të respektosh zgjedhjen e Harrit.”/CNA.al Burimi: Page Six

Lajmet e fundit nga