Connect with Us

Aktualitet

Sport 09:04 - 14 Prill, 2021

Luhet gjysmëfinalja, ja përballjet e sotme në Kupën e Shqipërisë

Sot me fillim nga ora 16:00, do të zhvillohen dy ndeshjet e fazës gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë. Supersfida e kësaj gjysmëfinaleje do të jetë ndeshja...

Kombëtare 09:02 - 14 Prill, 2021

Talenti kuqezi po shkëlqen në Skoci, nuk ka vendosur ende mes Shqipërisë dhe Kosovës

Florent Hoti është një nga talent i cili ka spikatur q ënë moshë të re në futbollin anglez. I lindur në Angli, ai ka nisur karrierën...

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Si do të jetë dita e sotme për të gjitha shenjat?
Horoskopi 09:00 - 14 Prill, 2021

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Si do të jetë dita e sotme për të gjitha shenjat?

Dashi Në këtë periudhë jeni me humor mjaft të ulët, duhet të pushoni. Pavarësisht kësaj, dashuria dhe emocionet që po përjetoni janë pozitive. Problemet do të...

Kronika 08:59 - 14 Prill, 2021

Plagosja e policëve/ SHÇBA zbardh ngjarjen, si nisi konflikti 

SHÇBA nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin ka arrestuar 1 punonjës policie dhe 3 shtetas të tjerë në lidhje me ngjarjen e djeshme, ku...

Politikë 08:52 - 14 Prill, 2021

Pagat e luftës në sektorin e turizmit/ Rama nxjerr shifrat

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë së tij gjatë mandatit të dytë. Rama në formën e një kuici në Instastory ka...

Gjermania ndërron kurs në përdorimin e vaksinës AstraZenec
Bota 08:45 - 14 Prill, 2021

Kancelarja Merkel kërkon kompetenca emergjente përballë COVID-it

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se i ka kërkuar parlamentit kompetenca të përkohëshme që do t’u jepnin mundësi autoriteteve federale të vënë në zbatim...

Sport 08:40 - 14 Prill, 2021

Njeriu i ndeshjes, Neymar dhuroi spektakël ndaj Bayernit (VIDEO)

Neymar është futbollisti më i rëndësishëm i PSG si dhe një nga konkurentët kryesor për të fituar Topin e Artë të këtij sezoni. Ditën e sotme...

Ekonomi 08:38 - 14 Prill, 2021

BSH: Efekti direkt i pandemisë u ndie më shumë në hoteleri dhe në industrinë përpunuese

Banka e Shqipërisë e vlerëson rreth 6.3% efektin e drejtpërdrejtë negativ të pandemisë në ekonominë shqiptare për 9 muajt e parë të vitit 2020. Vlerësimi është...

Sport 08:36 - 14 Prill, 2021

Pamjet që bënë xhiron e rrjetit, Nejmar dhe Paredes festojnë si të çmendur përpara syve të Kimich

Paris Saint Germain hakmerret ndaj finales së humbur kundër Bajernit vitin e kaluar. Francezët u kualifikuan me rregullin e golit të fushës kundërshtare (2-3/0-1) edhe pse...

Bllokimi i trafikut ajror/ Duka akuza Ramës: Po mundohet “t’ia lë dobiçin në derë” opozitës
Kronika 08:26 - 14 Prill, 2021

“Rilindasit terrorizuan mijëra punonjës”/ Duka: Presioni psikologjik deri me heqjen bukës së gojës

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka ka shpërthyer në akuza për rilindasit teksa shprehet se po fshehin kokën e krimit elektoral si struci në rërë....

Kronika 08:14 - 14 Prill, 2021

Plagosi 2 kolegët dhe një qytetar/ Arrestohet oficeri i patrullës në Mamurras

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së dy efektivëve të policisë një ditë më parë në Mamurras. Mësohet se në pranga është vënë David Madani polic...

E rëndë në Tiranë/ Gjendet i pajetë në parking, një 66-vjeçar
Kronika 08:11 - 14 Prill, 2021

E rëndë/ Gjendet i pajetë një person në Tiranë, çfarë dyshohet

Një ngajrje e rëndë ka ndodhur ne Tiranë në fshatin Varosh ku është gjetur pa shenja jete një person. Sipas policisë dyshohet se 54-vjecari mund të...

Shi, dëborë dhe shtrëngata/ Si pritet të jetë dita sot
Sociale 08:03 - 14 Prill, 2021

Reshje shiu në gjithë vendin/ Parashikimi i motit për sot

Vranësira e shpeshta, të cilat herë pas herë do fuqizohen duke sjellë reshje shiu, do të dominojnë territorin shqiptar deri pas mesditës. Sipas Meteoalb, pas mesdite...

Horoskopi i ditës, 7 shkurt 2021
Horoskopi 08:02 - 14 Prill, 2021

Horoskopi i ditës, 14 prill 2021

DASHI Në këtë periudhë jeni me disponim të ulët, duhet të pushoni. Pavarësisht kësaj, dashuria dhe emocionet që po përjetoni janë pozitive. DEMI Duhet të mësoni...

Gazetarët e Fiksit udhëtuan drejt Prishtinës ku fillimisht u munduam të kontaktojmë me mjekun, por ky i fundit u tha se duhet të merrnin leje në drejtori. Më pas gazetarët iu drejtuan institucionit që bën licencimin e mjekëve për të marrë informacion të plotë. Dr Ramush Bejiqi, është i palicencuar si mjek Sub kardilog nga strukturat e Odës së Mjëkëve të Kosovës, por pavarësisht kësaj ai vazhdon ta ushtrojë si profesion, madje është edhe shefi i Departamentit të Kardiologjisë. Në CV e tij, ai deklaron se në vitin 1995-1997 ka përfunduar specializimin në Unversitetin e Mjekësisë në Beograd, por nuk ka paraqitur një certifikatë apo diplomë të përfundimit të këtyre studimeve. Për mungesë së diplomës nuk është licencuar as nga Oda e Mjekëve të Kosovës, të cilët nuk kanë për të vijuar me licencimin nëse mjeku nuk paraqet një kopje të diplomës. Në përgjigjen e detajuar me shkrim, nga Oda e Mjekëve të Kosovës thekësohet se ” Deri më tani, OMK, respektivisht Komisioni për Licencim nuk ka pranuar diplomë të subspecializimit të fushës së Kardiologjisë siç është kërkuar. Prandaj Dr Bejiqi momentalisht posedon vetëm licencë valide si Specialist i Pediatrisë dhe bazuar në Ligjin për Shëndetësi dhe Rregulloren e Komisionit për Licencim pranë OMK-së i njëjti obligohet të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë”. Mjeku e pranon edhe vet në një telefonat që pati me gazetarët e Fiksit që nuk e disponon diplomën e Sub kardiologut dhe pas një debati me gazetarët ai pranon që është edhe i pa licencuar. Ai pohon se nuk merr dot një kopje të diplomës, sepse nëse e kërkon duhet të japë një provim. Provim që nuk ka pse ta japë nëse e ka dhënë njëherë. “Unë jam i licencuar në ish Jugosllavi, s’po më hyn hiç në punë që s’jam i licencuar në Kosovë”shprehet Dr. Bejiqi. Fiks Fare iu drejtua me një kërkesë zyrtare edhe institucionit që ka punësuar mjekun QKUK, por edhe pse kanë kaluar më shumë se dhjetë ditë ende emisioni nuk ka marrë një përgjigje. Gjithashtu Fiksi një kërkesë për informacion ia nisi edhe Universitetit të Beogradit, por që ende nuk ka marrë përgjgigje në lidhje me diplomimin e Dr. Bejiqit. Edhe pse mjeku këmbëngul se nuk i intereson licencimi si Sub kardiolog, Oda e Mjekëve Kosovë, u shpreh qartë duke cituar ligjin dhe është ky i fundit që e detyron Dr Bejiqin të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë.
Denoncim 23:18 - 13 Prill, 2021

Fiks Fare!/ Shefi i Kardiologjisë në QKUK ushtron profesionin pa diplomë e pa licencë

Në emsionin Fiks Fare mbërriti një informacion ku pretendohej se Dr. Ramush Bejiqi, shefi i Departamentit të Kardiologjisë pranë Klinikës Pediatrike të Qëndrës Kombëtarë Universitare të...