LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulim i rëndësishëm në Bulqizë/ Gjendet depozitë e madhe hidrogjeni

10 Shkurt 2024, 08:52, Aktualitet CNA
Zbulim i rëndësishëm në Bulqizë/ Gjendet depozitë
Foto ilustruese

Fluksi më i madh i gazit natyror të hidrogjenit i regjistruar ndonjëherë është matur thellë në një minierë shqiptare shkruan "New Scientist". Gjetja mund të na ndihmojë të gjejmë se ku mund të gjejmë depozitat nëntokësore të këtij karburanti të pastër.

"Fluska është me të vërtetë, me të vërtetë intensive," thotë Laurent Truche në Universitetin e Grenoble Alpes në Francë, i cili mati gazin në një pellg uji gati një kilometër nën tokë. "Është si një xhakuzi", u shpreh ai. 

Kompanitë tani po kërkojnë për depozita të hidrogjenit natyror në të gjithë botën si një burim karburanti të pastër, por provat për akumulimet e mëdha të këtij "hidrogjeni ari" janë të pakta. 

Në kërkim të provave më thelbësore, Truche dhe kolegët e tij shkuan në minierën e kromit të Bulqizës në Shqipëri, ku gazi i hidrogjenit që del nga shkëmbinjtë ka shkaktuar disa shpërthime. Miniera ndodhet gjithashtu brenda një ekspozimi të shkëmbinjve të pasur me hekur. 

Studiuesit zbuluan se gazi që flluskonte ishte më shumë se 80 për qind hidrogjen, me metan dhe një sasi të vogël azoti të përzier brenda.

Për të përcaktuar burimin e gazit, studiuesit modeluan edhe skenarë të ndryshëm gjeologjikë që mund të prodhonin një rrjedhë të tillë. Ata zbuluan se skenari më i mundshëm ishte se gazi vinte nga një rezervuar më i thellë i hidrogjenit të akumuluarnën minierë. Bazuar në gjeometrinë e gabimit, ata vlerësojnë se ky rezervuar përmban të paktën 5000 deri në 50,000 ton hidrogjen./CNA 

 

Lajmet e fundit nga