LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse SPAK ka fituar besimin e qytetarëve?/ Kikia zbulon asryet

9 Shkurt 2024, 21:48, Aktualitet CNA

Pse SPAK ka fituar besimin e qytetarëve?/ Kikia zbulon asryet

Analisti Mentor Kikia ka deklaruar se SPAK ka arritu të fitojë besimin e qytetarëve pas hetimet të dosjeve të nxehta si dhe ndëshkmin dhe futjen në burg të personave të konsideruar të paprekshëm.

Në emisionin Barometri, Kikia u shoreh se qytetarët e shohin SPAK si nëj çengel ku varin shpresën e tyre pasi nuk duan të besojnë tek politika apo parlamenti.

 “Perceptimi i publikut në raport me SPAK është një histori më vete, ndërsa besueshmëria e qytetarëve në raport me institucionet vendase apo të huaja, është një histori më vete. Fakti që shqiptarët rendisin Ambasadën e SHBA të parën si institucionin më të besueshëm, është padyshim e paprecedentë, por nuk është risi.

Nëse do bisedosh me zyrtarët e ambasadës do të mësosh se më shumë dosje të qytetarëve lidhur me problematikat që kanë, më shumë i drejtohen Ambasadës, sesa institucioneve në Shqipëri. Çështja e SPAK është një histori më vete, sepse në fund, nëse heqim ambasadat, SPAK është institucioni më i besueshëm në Shqipëri.

Dhe kjo ndodh sepse shqiptarët duan të kenë një çengel ku ta varin shpresën. Pasi nuk besojnë te parlamenti, te qeveria, një rrokullisje dramatike edhe nga hakorja e medias. Më para kemi qenë të parët. SPAK ishte institucioni që me lindjen apo suportin ndërkombëtar, me startin, me guximin për të futur në burg njerëz që deri dje as që mendohej se mund të prekeshin, rriti shpresën e shqiptarëve dhe besueshmërinë e tyre”, tha Kikia./ CNA

Lajmet e fundit nga