LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blinken në Tiranë, takim me Dumanin

9 Shkurt 2024, 20:04, Aktualitet CNA

Blinken në Tiranë, takim me Dumanin

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Shqipërinë javën e ardhshme në periudhën 14-17 shkurt.

Lajmi u konfirmua nga Departamenti Amerikan i Shtetit përmes një njoftimi.

"Sekretari Amerikan i Shtetit Antony J. Blinken do të udhëtojë në Tiranë, Shqipëri dhe Mynih, Gjermani, nga 14-17 shkurt. Në Tiranë, Sekretari Blinken do të riafirmojë fuqinë e marrëdhënieve të Shteteve të Bashkuara me Shqipërinë, një partner kyç për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor dhe një aleat i fortë në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës" shkruhet në njoftimin e faqes zyrtare DASH.

Burime diplomatike bëjnë me dije se gjatë vizitës në Tiranë, Blinken do të zhvillojë një takim me kreun e SPAK, Altin Dumanin.

Ndodh pë herë të parë që një Sekretar Shteti të takojë një drejtues Prokurorie.

Në këtë takim, Blinken synon të tregojë dhe ritheksojë mbështetjen e SHBA-ve për Prokurorinë e Posaçme.

Pas vizitës së tij në Shqipëri Sekretari Amerikan i Shtetit do të niset drejt Gjermanisë./ CNA

Lajmet e fundit nga