LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sterilizimi/ Zgjaten hetimet me 1.5 muaj

9 Shkurt 2024, 14:38, Aktualitet CNA

Sterilizimi/ Zgjaten hetimet me 1.5 muaj

Gjykata e Posaçme ka pranuar kërkesën e SPAK-ut për të zgjatur afatin e hetimit për dosjen e “Sterilizimit” me 1.5 muaj.

Raportohet se zgjatja e afateve u referohet personave në hetim Klodian Rrjepaj, Ilir Rapaj, Marsela Serjani dhe Saimir Kadiu.

Një ditë më parë sekuestroi pasuritë e biznesmenit Ilir Rrapaj.

Pas kallëzimit të bërë nga “Nisma Thurje” në dhjetor të vitit 2019, Prokuroria e Posaçme ka ngritur akuza ndaj 8 personave, si të përfshirë për veprat penale “falsifikim i dokumenteve”, “mashtrim” dhe “shpërdorim detyre”.(lexo këtu)

Pas hetimeve gjykata ka dhënë masat “arrest me burg” për ish-zv.ministrin e Shëndetësisë, Klodian Rjepaj dhe biznesmenin Ilir Rrapaj. Ky i fundit akuzohet për mashtrim. 

Ndërsa, Rjepaj akuzohet për “mashtrim”, “falsifikim i dokumenteve” dhe “shpërdorim detyre”. (lexo këtu)

Nën hetim është edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, për të cilin gjykata ka vendosur masën "detyrim paraqitje"./CNA

Lajmet e fundit nga