LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Palestër private me abonim 100 euro në burgun e Peqinit"/ Gazetari tregon se kujt i përkiste

9 Shkurt 2024, 07:56, Aktualitet CNA

"Palestër private me abonim 100 euro në burgun e Peqinit"/

Gazetari Spartak Koka ka zbuluar detaje nga situata brenda burgut të Peqinit. Në emisionin "Opinion" ai është shprehur se në burgun e Peqinit ka pasur një palestër private të shtetasit me iniciale GJ.K., ku të burgosurit paguanin 100 euro për t’u futur.

Për këtë, gazetari Koka ka thënë se sfidon Prokurorinë e Elbasanit dhe Drejtorinë e Bugjeve që ta kundërshtojnë nëse nuk është e vërtetë.

Biseda:

Erinda Ballanca: Ka persona, të cilët kanë futur sende brenda nëpër qeli, por unë nuk shoh fare problematikë që të kenë kushte më të mira. Edhe nëse kanë ekspres kafe, asgjë e keqe nuk është.

Spartak Koka: Po nëse investojnë 10 mijë euro dhomën e tyre dhe nuk lënë njeri tjetër që të futet aty? Të investosh në dhomë, a lejohet ligjërisht?

Erinda Ballanca: Jo, nuk lejohet.

Spartak Koka: Të mos fusësh njeri tjetër në dhomë, kurse në spitalin e Shën Kollit ke 10 veta në një dhomë?

Erinda Ballanca: Ata nuk mund të shkojnë në asnjë vend tjetër përveç spitalit të Shën Kollit.

Spartak Koka: A e dini ju situatën që në observim 37 të burgosur lejohen ligjërisht?

Erinda Ballanca: Jo, nuk lejohen.

Spartak Koka: Po pra, po cila është e hiperbolizuar? A e dini ju që kishte palestër private që i burgosuri paguante 100 euro për t’u futur në palestër? A e dini?

Erinda Ballanca: Është e pavërtetë.

Spartak Koka: Nëse unë po gënjej, e sfidoj tani prokurorinë e Elbasanit dhe Drejtorinë e Burgjeve që ta kundërshtojë. Palestër private që paguanin 100 euro të burgosurit e tjerë nëse doni të hyni te kjo palestër me pajisjet më të fundit e shtetasit me iniciale GJ.K. e ka me raport aty. 49 pajisje kanë ngelur akoma pa i transferuar në burg tjetër./CNA

Lajmet e fundit nga