LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blinken, në Shqipëri javën e ardhshme

9 Shkurt 2024, 17:00, Aktualitet CNA

Blinken, në Shqipëri javën e ardhshme

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, do të udhëtojë në Shqipëri dhe Gjermani në periudhën 14-17 shkurt, bëri të ditur Departamenti Amerikan i Shtetit.

Sipas njoftimit, Blinken do të vizitojë Shqipërinë, "një partnere kyçe për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor". Kjo vizitë ka për synim që të riafrimojë lidhjet e Uashingtonit me Tiranën.

Në Gjermani, ai do të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë të Munihut, ku do të diskutojë për Ukrainën, Lindjen e Mesme dhe sigurinë transatlantike, bëri të ditur DASH./ Rel

Lajmet e fundit nga