LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rasti i 27-vjeçares/ Balla: Duhen miratuar ndryshimet ligjore në adresimin e dhunës "online"

12 Shkurt 2024, 13:08, Aktualitet CNA

Rasti i 27-vjeçares/ Balla: Duhen miratuar ndryshimet ligjore në

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, ka reaguar pas lajmit për vetëvrasjen e 27-vjeçares në Kamëz.

Balla ka kërkuar që të rritet forca zbuluese dhe reaguese për parandalimin dhe eliminimin e dhunës ndaj grave e vajzave.

Ndër të tjera shton se ndryshimet ligjore në adresimin e rreziqeve të dhunës "online", duhet të konsultohen dhe miratohen sa më shpejt.

“Policia e Shtetit ka identifikuar dhe ndaluar një person të dyshuar për shantazh dhe dhunë me bazë gjinore në rrjetet sociale me pasojë të rënda për jetën e një shtetasje.

I kam kërkuar Policisë së Shtetit të rrisim forcën zbuluese dhe reaguese për parandalimin dhe eliminimin e dhunës ndaj grave e vajzave, e cila mbetet forma më e përhapur e shkeljes së të drejtave të njeriut në mbarë botën!

Gjithashtu ndryshimet ligjore në adresimin e rreziqeve të dhunës 'online', duhet të konsultohen dhe miratohen sa më shpejt.

Asnjë justifikim ndaj dhunës as në shtëpi, as në vendin e punës, as në jetën publike, as 'online'. Askund!”, shprehet ai./ CNA

Lajmet e fundit nga