LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ardhja e Blinken në Tiranë/ Rama: Ka një domethënie të veçantë

11 Shkurt 2024, 19:05, Aktualitet CNA
Ardhja e Blinken në Tiranë/ Rama: Ka një domethënie të
Antony Blinken

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të vizitojë Shqipërinë javën e ardhshme, mes datave 14-17 shkurt.

Ardhja e tij në Shqipëri ka një domethënie të veçantë sipas kryeministrit Edi Rama pasi thotë se tregon se ku është ngritur Shqipëria në sytë e aleatëve strategjik.

“Në radhë të parë, unë besoj se ka një domethënie të veçantë ardhja e Sekretarit të Shteti në Tiranë, për kontekstin në të cilin sot ndodhet Europa dhe bota, për kohën shumë të ngarkuar për një Sekretar Shteti që fakti se gjen të nevojshme dhe vendos në axhendën e tij të ndalet në kryeqytetin shqiptar si pikë referimi për rajonin, flet në mënyrë të posaçme për ku e kemi ngritur Shqipërinë në arenën ndërkombëtare dhe se çfarë përfaqëson sot Shqipëria në sytë e aleatëve tanë strategjikë, lidhur me këtë rajon, ku me krenari e them Shqipëria është forca e shembullit për të ndërtuar paqen, për të ndërtuar rrugët e bashkëpunimit, për të ndërtuar një të ardhme të përbashkët dhe për tu ndarë nga një e kaluar e mbushur me tragjedi, e mbushur me prapambetje, e mbushur me raste të pafundme të humbura për t’i lënë një vend më të mirë gjeneratave të tjera”, tha Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga