LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“E zbuluan pas një fotoje nga ballkoni”/  Artan Hoxha: Si u kap “Gucci”, shqiptari i famshëm në Kolumbi

26 Shtator 2022, 13:25, Aktualitet CNA

“E zbuluan pas një fotoje nga ballkoni”/  Artan Hoxha: Si

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje nga arrestimi në Kolumbi i Deniz Klironomit, i kërkuar nga Interpoli për llogari të autoriteteve shqiptare.

Sipas Hoxhës është identifikuar nga tatuazhi që mbante teksa skuadra e zbulimit i kishte bërë një fotografi nga momenti që po qendronte në Ballkon.

Ky duket të jetë edhe momenti kur policët kolumbianë janë siguruar se bëhej fjalë për personin që po kërkonin.

Hoxha tha në Abc Live me Sibora Bitrin, se Klironomi, i njohur edhe si “Gucci”,  për herë të fundit ishte lokalizuar pikërisht në banesën ku u kap, ndërsa policia ishte kujdesur që të kishte shumë gazetarë dhe kameramanë në momentin që do të kryente arrestimin.

“Deniz Klironomi është vendosur në Amerikën Latine për t’i shpëtuar kërkimit nga Interpoli në fillim, por duke ndejtur në ilegalitet normalisht ka krijuar marrëdhënie me kartelet e drogës atje. Kështu ka nisur edhe trafikun e kokainës nga Kolumbia në Shqipëri. Qyteti ku ai rrinte ka portin më të madh të Kolumbisë në Atlantik dhe nga ky port janë dërguar sasi të mëdha kokaine nga Amerika Latine në Europë”, tha Hoxha duke shtuar se shqiptarët që merren me trafik kokaine në Amerikën Latine mbajnë dokumente të shteteve të Bashkimit Europian dhe jo të Shqipërisë.  Mbajnë kryesisht mjete identifikimi të Greqisë, Polonisë, Rumanisë apo Italisë për të lëvizur me lehtë”, tha Hoxha.

Lajmet e fundit nga